banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den AKP, Binali Yıldırım'ın istifası ve Meclis Başkanlığı seçimleri açıklaması

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM Başkanı ve AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım'ın TBMM Başkanlığı görevinden istifasını açıklamasıyla ilgili konuştu. Bahçeli, "Bu, faziletli, erdemli bir davranıştır. Propagandanın tesiri altında kalmayan sağlam bir iradedir." dedi. Meclis Başkanlığı seçimleriyle ilgili de konuşan Bahçeli, "AK Parti adayını destekleyeceğiz" ifadelerini kullandı

GÜNDEM 30.01.2019, 15:00 13.02.2019, 17:59
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den AKP, Binali Yıldırım'ın istifası ve Meclis Başkanlığı seçimleri açıklaması

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM Başkanı ve AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım'ın TBMM Başkanlığı görevinden istifasını açıklamasıyla ilgili konuştu.

YILDIRIM'IN İSTİFASI

Bahçeli, "Binali Yıldırım'ın istifa kararı erdemli bir davranıştır." dedi.

AKP ADAYINI DESTEKLEYECEKLER

Meclis Başkanlığı seçimleriyle ilgili de konuşan Bahçeli, "Adalet ve Kalkınma Partisi kimi Meclis Başkanı adayı olarak takdim ederse, MHP o adaya Mecliste destek verecektir." ifadelerini kullandı.

Adaylıklarla ilgili müracaatın kesinleştiği bir süreç doğmadan bazı çevrelerin geçmişteki alışkanlıklarla sürekli hem adayı hem de seçimleri şaibe altında bırakabilecek söylemler kullandığını, televizyonlarda düzenlenen toplantılarda kara propaganda yapıldığını belirten Bahçeli, şunları kaydetti:

"Sayın Meclis Başkanımız televizyon konuşmasında çok sağlıklı bir görüş ortaya koymuştur. '18 Şubat'ta adaylık müracaatı yapıldığı andan itibaren Meclis Başkanlığı görevimden istifa edeceğim ve belediye başkanlığı çalışmalarına hız vereceğim' ifadesini kullanmıştır. Bu faziletli, erdemli bir davranıştır. Çok propagandanın tesiri altında kalmayan, sağlam bir iradedir. Onun için bu düşüncesine hep beraber saygı duymalıyız. Bundan sonra aday olup olmayacağı, olması hukuki midir değil midir, Anayasaya uygun mudur değil midir tartışmalarına son vermek gerekir. Böyle bir durumda anlaşılıyor ki Şubat'ın 18'inde Sayın Meclis Başkanımız İstanbul Büyükşehir Başkan adayı olarak görevini sürdürebilmesi için gerekli olan hukuki adamı atmış ve Meclis Başkanlığı sorumluluğunu yine bir başka kardeşimizin yönetimine bırakabileceği anlayışını ortaya koymuştur."

"Yıldırım sonrasında Meclis Başkanı adayının kim olacağının" sorulduğu Bahçeli, "Bu aday olup olmama, Meclis Başkanlığı görevine devam etsin etmesin tartışmalarının bir başka boyutuyla tahrikine sebebiyet veren bir sorudur." karşılığını verdi.

"AK Parti'nin adayı Meclis Başkanı olacaktır"

AKP'nin TBMM'de milletvekili sayısı olarak en çok milletvekiline sahip bir parti olduğunu anımsatan Bahçeli, şöyle devam etti:

"Hangi turda gerçekleştirirse gerçekleştirsin Adalet ve Kalkınma Partisinin ortaya koymuş olduğu aday Meclis Başkanı olacaktır. Geçmişte Binali Yıldırım'a destek verirken aday çıkarmamayı düşünmüştük, şimdi aynı süreç devam ederken, Adalet ve Kalkınma Partisi kimi Meclis Başkanı adayı olarak takdim ederse, MHP o adaya Mecliste destek verecektir. Bunun A'sı, B'si, kişisi, ötesi yoktur. Bu kadar net ifade ediyoruz. Ne demektir bu? Adalet ve Kalkınma Partisinin Mecliste Binali Yıldırım Bey'den boşalan yere Meclis süresi içerisinde başkanlık yapacak bir AKP'li kardeşimizi öneriyorsa, MHP Cumhur İttifakı'nın dışında hukuki zeminde de bunun bir hak olduğunu görüyor ve aday çıkarmadan kesin desteğini sunacaktır."

"HDP'nin bazı illerde aday çıkarmamasını ve AK Parti'li Orhan Miroğlu'nun 'HDP ile iş birliği meşrudur' sözü var. Bunları nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Bahçeli, "Bu, zillet ittifakının karanlıkta göz kırpmasıdır. Mesele anlaşılmıştır. Millet nezdinde de netleşmiştir, tartışmaya da gerek yoktur." dedi.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P