banner1199

banner1197

Miraç Kandili ne zaman eda edilecek? Kandil gecelerini nasıl değerlendirmek gerekir

Miraç Kandili için sayılı günler kaldı. Peki kandil ne zaman eda edilecek? Bu gece Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)'in göğe yükselişini ifade eder. 2019 yılı Miraç Kandili 2 Nisan 2019 Salı günü idrak edilecek

GÜNDEM 19.03.2019, 09:33
Miraç Kandili ne zaman eda edilecek? Kandil gecelerini nasıl değerlendirmek gerekir

Tüm İslam alemi ve Müslümanlar için önemli olan kandil gecelerinde ibadet etmek kat kat sevap anlamına gelir. Geçtiğimiz günlerde Regaib Kandilini idrak etmiştik. Miraç Kandili için ise sayılı günler kaldı.

MİRAÇ KANDİLİ NE ZAMAN?

Miraç gecesi Müslümanlar için en özel gecelerden birisidir. Bu gece Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)'in göğe yükselişini ifade eder. 2019 yılı Miraç Kandili 2 Nisan 2019 Salı günü idrak edilecek.

KANDİL GECELERİNİ NASIL DEĞERLENDİRMEK GEREKİR?

Hz. Peygamber, mübarek gün ve gecelerin değerlendirilmesini talep etmiştir (Tirmizi, Savm, 39). Ancak bu gün ve gecelere ait özel bir namaz veya ibadet şeklinden bahsedilmemiştir. Bu bağlamda mübarek gün ve geceleri, bağışlanma ve hayatımıza çeki düzen vermek için fırsat anı olarak görmemiz gerekmektedir. Dolayısıyla Müminler kandil gecelerinde, hayatlarının gidişatını gözden geçirmeli; hata ve günahları için tövbe etmeli, dua ederek, Kur’an-ı Kerim okuyarak, kaza veya nafile namaz kılarak bu fırsatları değerlendirmelidirler.

Kandil gecelerinin gündüzlerinde de oruç tutmak müstehaptır. Zira Hz. Peygamber (s.a.s.); “Şabanın ortasında yani berat gecesinde ibadet ediniz, gündüz oruç tutunuz. Allah o gece güneşin batmasıyla dünya semasında tecelli eder ve fecir doğana kadar, ‘Yok mu benden af isteyen onu affedeyim, yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim, yok mu bir musibete uğrayan ona afiyet vereyim, yok mu şöyle, yok mu böyle! ‘ der.” buyurmuştur (İbn Mace, İkame, 191).

Yorumlar (0)
12°
sisli
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P