banner1199

banner1197

MSÜ'de skandal "Kırım" konferansı

Washington destekli Kırım lobileri Ankara-Moskova ilişkilerini bozmak için her yolu deniyor. Son skandal olay Milli Savunma Üniversitesi'nde yaşandı. Üniversitede düzenlenen bir konferansta sunum yapan Kırım Tatar Meclisi'nin Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay, Rusya'nın Kırım'ı işgal ettiğini öne sürdü. Karatay'ın hedefinde Aydınlık ve Ulusal Kanal da vardı.

GÜNDEM 27.03.2019, 20:07 27.03.2019, 21:17

Milli Savunma Üniversitesi'nde Rusya'ya bağlanan Kırım'a ilişkin Ankara Moskova dostluğunu hedef alan bir konferans düzenlendi.

"Kırım'da Türk varlığı ve geleceği" adlı konferansa üniversitenin Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Müdürlüğü ev sahipliği yaptı. Konferansa ABD destekli Kırım Tatar Milli Meclisi'nin Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay konuşmacı olarak katıldı.

Karatay,  Rusya'nın Kırım'ı işgal ettiğini savundu.

Emel Kırım Vakfı'nın da başkanlığını yapan Zafer Karatay, 2014'teki referandum sonuçlarının gerçeği yansımadığını iddia etti.

Karatay, Ulusal Kanal ve Aydınlık gazetesini de hedef aldı. İki kurumun da Rus destekli yayın kuruluşu olduğunu yalanını ortaya attı. 

ABD destekli Kırım lobilerinin Ulusal Kanal ve Aydınlık gazetesini hedefe koyması, "Örgüte yardıma İçişleri Bakanlığı'ndan inceleme" başlıklı haberi akıllara getirdi.

Ulusal Kanal Ankara Temsilcisi Eray Çelebi'nin imzasını taşıyan haberde ABD destekli Kırım örgütlerinin faaliyetlerine dikkat çekilmişti. Kırım Gelişim Vakfı ve Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nin Noman Çelebicihan Taburu'na askeri malzemeler gönderdiği fotoğraflarla ortaya konulmuştu. Sözde tabur, terör faaliyetlerinde bulunduğu iddiasıyla Rusya'nın radarında yer alıyor.

Tartışmalı bir olay da futbol camiasında yaşandı. İstanbulspor ile bir Kırım takımı olan Kızıltaşspor,  27 Mart tarihinde dostluk maçı yapacaktı. Ancak İstanbulspor, maç saatine bir gün kala müsabakanın iptal edildiğini duyurdu.

Tepkiler ise gecikmedi. Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada "Bazı kişiler Kırımlılara kaybetmekten mi korkuyor? Kırım Tatarları artık Türkiye'ye gelmesin mi?" denildi.

Müsabakanın organizasyonunda büyük rol oynayan Kırım Kalkınma Vakfı Genel Başkanı Ünver Sel de duruma tepki gösterdi. Sel, maçın iptal olması için talebin Ukrayna'dan geldiğini söyledi. Türk Dışişleri Bakanlığı'nın da Türkiye Futbol Federasyonu'na yaptığı telkin sonucu maçın iptal edildiğini belirtti.

Spora siyaset karıştığını söyleyen Sel, müsabakayı ertelemenin Kırım Tatarları ve Türkiye'nin çıkarlarına aykırı olduğunu vurguladı.


ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P