banner1199

banner1197

Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) nedir? Türkiye ve Libya'dan önemli adım

Doğu Akdeniz’de sergilenen kaynak ve enerji mücadelesinde Türkiye tarihi hamleyi yaptı. Yunanistan'ı rahatsız eden işbirliği ile Türkiye ve Libya arasında, "Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası" ile "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası" imzalandı. Böylece Münhasır Ekonomik Bölge'nin ilan edilmesi için kapı açıldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, başka ülkelerle de görüşmeler yapacaklarını duyurdu.

GÜNDEM 28.11.2019, 20:45
Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) nedir? Türkiye ve Libya'dan önemli adım

Türkiye ve Libya, Doğu Akdeniz'deki işgal girişimlerini boşa çıkaracak bir hamle yaptı. Mavi Vatan'da 17 yıl sonra tarihi bir anlaşma yapıldı.

Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin Türkiye'nin ve Libya'nın haklarını gasp etmeye yönelik planlar karşısında, iki ülke, iki mutabakat muhtırasına imza attı.

Türkiye ve Libya arasındaki kritik görüşmenin adresi İstanbul oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dolmabahçe Sarayı’nda Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac’ı kabul etti.

Görüşmeye ilişkin ayrıntılar Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından açıklandı.

Görüşmede, Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında, "Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası" ile Doğu Akdeniz’deki deniz alanlarının sınırlandırmasını kapsayan, "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası" imzalandı.

Mavi Vatan'ın batı sınırına yönelik imzalanan tarihi anlaşma ile ilgili Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu açıklama yaptı.

Çavuşoğlu, anlaşmanın Libya ile sınırlı kalmayacağını da duyurdu.

Uluslararası hukuka uygun olarak yapılan anlaşma ile birlikte, Yunanistan'ın hukuk dışı planları da boşa çıktı. Türkiye yıllar sonra KKTC dışında bir devletle sınırlandırma anlaşmasına imza attı.

"Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin" anlaşma ile, Girit Adası güneyinde, Kıbrıs büyüklüğündeki bölge Türkiye ve Libya yetki alanlarına katılacak.
 

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
12°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P