banner1199

banner1197

Naci Görür'den 'Kanal İstanbul' uyarısı: Büyük depremde şiddet 10’a çıkar

Yerbilimi ve deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, Kanal İstanbul projesinin tekrar gündeme gelmesinden sonra projenin yol açacağı sonuçları madde madde sıralayarak, depremde riskin artacağı ve Marmara Denizi’nin büyük zarar göreceği iddiasında bulundu.

GÜNDEM 03.12.2019, 09:26 03.12.2019, 09:35
Naci Görür'den 'Kanal İstanbul' uyarısı: Büyük depremde şiddet 10’a çıkar

Yerbilimi  ve deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, Kanal İstanbul projesinin tekrar gündeme gelmesinden sonra projenin yol açacağı sonuçları madde madde sıralayarak, depremde riskin artacağı ve Marmara Denizi’nin büyük zarar göreceği iddiasında bulundu.

Görür’ün, “Vadi ve çevresindeki ekosistem, fauna ve flora büyük ölçüde tahrip olacaktır. Beklenen deprem gerçekleşirse Kanal’ın Marmara ağzı 9-10 şiddetinde etkilenebilecektir. Orta Avrupa’nın tüm sanayi kirliliği Marmara’ya dolacaktır” iddiası özellikle sosyal medyada çok konuşuldu.

Olası Marmara depremiyle ilgili açıklamalarıyla bilinen Görür, bu kez uyarılarını Karadeniz’i Marmara’ya bağlayacak olan Kanal İstanbul projesi için yaptı. Küçükçekmece-Terkos Gölü arasındaki vadinin kanal için kazılacağını belirten Görür zemin nedeniyle olumsuzluklar yaşanacağını söyledi.

Görür’ün uyarılarından bazıları şöyle:

■ Yaklaşık 1-1,5 milyar m3 malzeme kazılacaktır. Bu malzemenin kazılması yıllarca sürecek, kazıda iş makinalar ve patlayıcı kullanılacak dolayısıyla vadi ve çevresindeki ekosistem, fauna ve flora büyük ölçüde tahrip olacaktır.

■ Bu boyuttaki bir malzemenin herhangi bir yere serilmesi mümkün değildir. Bir ihtimalle Marmara içerisinde adacıklar oluşturulacaktır.Marmara’nın içerisindeki aktif fay sistemi düşünülürse bu iş son derece riskli olacaktır.

■ Kanalın kazılması esnasında zemin özelliklerine göre fazla kayma, heyelan ve göçmeler olacaktır.

■ İstanbul deprem beklemektedir. Beklenen deprem gerçekleşirse Kanal’ın Marmara ağzı 9-10 şiddetinde etkilenebilecektir. Kanal gibi yatay ve düşey harekete sıfır toleranslı bir yapının bu depremden (veya sonrakilerden) ciddi hasarlar görmesi mümkündür.

■ Yetkililerin ifadesine göre Kanalın etrafında en az 3 milyonluk bir şehir oluşacaktır. Fazla nüfus fazla can ve mal kaybı demektir.

■ Kanal dünyanın en kirli denizlerinden biri olan Karadeniz ile şu anda can çekişmekte olan Marmara’yı birleştirecektir. Orta Avrupa’nın tüm sanayi kirliliği Marmara’ya dolacaktır.

■ Marmara’nın oşinografik sistemi bozulacak ve bu denizde oksijen tüketimi daha da hızlanacaktır. Bu da yaşam koşullarını daha da zorlaştıracaktır. Görüldüğü gibi böyle bir projenin getirisinden çok götürüsü vardır. Kaldı ki milyarlarca dolara mal olacak bu proje yerine ülkenin çok daha elzem olan işleri yapılabilir. Bugünün teknolojisi ile Boğaz’da trafik çok daha güvenli bir şekilde denetim altına alınabilir. Bu hem daha ucuz hem de ülke yararına olur.”

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P