banner1199

banner1197

Narmanlı Han'a gece yarısı iş makinesi soktular

Beyoğlu'nun en eski binası ve simgelerinden olan, 184 yıllık tarihi Narmanlı Han'ın alışveriş merkezi yapılması için çalışmalar başladı. Beyoğlu Semt Dernekleri, hukuki süreç tamamlanmadan başlatılan çalışmalara karşı eyleme hazırlanıyor.

GÜNDEM 20.01.2016, 13:01 17.06.2016, 22:05
Narmanlı Han'a gece yarısı iş makinesi soktular

Bir dönem Beyoğlu'nun en önemli kültür merkezine ev sahipliği yapan, 184 yıllık Narmanlı Han'ın ticaret merkezine dönüştürülmesi için çalışmalar başladı.

İstanbul Kültürel Varlıkları Koruma Kurulu'ndan Haziran ayında geçen projeye göre tarihi han'ın, kültürel değerinden arındırılarak alışveriş merkezine dönüştürülmesi gündemdeydi. Mimari yapının tescilli kültür eseri olduğunu ve restorasyon çalışmalarının hukuksuz olduğunu belirten Beyoğlu semt dernekleri kararı mahkemeye taşıdı.
 
Ancak yargı kararı beklenmeden han içinde çalışmalar başladı. İstiklal Caddesi'ne bakan girişin aliminyum panellerle kapatıldığı tarihi hana gece saatlerinde iş makinesi sokuldu.
 
Sabah erken saatlerden itibaren çalışmaya başlayan ekipler, kameralarımızı fark edince çalışmalarına bir süre ara verdi. 
 
Çekimlerimizin sürmesi üzerine giriş kapısının önündeki, "Özel Mülktür" yazısını kaldıran çalışanlar, uzun süre görüntü almamızı engelledi.
 
Haftalardır tarihi han önünde, rant odaklı dönüşüme karşı oturma eylemi yapan Beyoğlu Kent Savunması üyeleri, restorasyon projesine açılan dava sonuçlanmadan iş makinalarının hana girmesine karşı eylemlilik süreci başlatacaklarını duyurdu.
 
19'uncu yüzyılda Rus elçilik binası olarak inşaa edilen Narmanlı Han,1933'te Narmanlı Ailesi tarafından satın alındı. Bir süre kültür merkezi olarak kullanılan handa Türk edebiyatının önemli temsilcileri Ahmet Hamdi Tanpınar ve Bedri Rahmi gibi isimler de ikamet etti.

Haber: Gökhan ÇELİK
Kamera: İhsan ULAK

ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P