banner1199

banner1197

Özgcean için Anıt Alanı'na karanfiller bırakıldı

Hatay’ın İskenderun ilçesinde Katledilen genç kız Özge Can için basın açıklaması, arkasından yürüyüş ve daha sonra Atatürk anıt alanına karanfiller bırakılarak katil ve kadına şiddet olayı kınandı.

GÜNDEM 18.02.2015, 13:31 18.02.2015, 13:40
Özgcean için Anıt Alanı'na karanfiller bırakıldı

 Hatay’ın İskenderun ilçesinde Katledilen genç kız Özge Can için basın açıklaması, arkasından yürüyüş ve daha sonra Atatürk anıt alanına karanfiller bırakılarak katil ve kadına şiddet olayı kınandı.

Eski bit pazarı meydanında toplanan Türkiye Gençlik Birliği, Türkiye Liseler Birliği, Eğitim İş sendikası, ADD, Vatan Partisi, CKD Yönetici ve üyeleri bir süre Adaletin katili gerici AKP, Özge Can’ın hesabını gençlik soracak, Yirmisinde fidan, canımız Özge Can gibi sloganlar atıldıktan sonra, Özge Can için saygı duruşu ve arkasından kurumlar basın açıklaması yaptılar. Basın açıklamasından sonra havuzlu çarşıdan şehit Pamir caddesinde çıkıldı, oradan Atatürk anıtına kadar sloganlarla yüründü. Yürüyüşte arabalardan korna çalınarak, yürüyüşçülere destek kornaları çalındı. Atatürk anıtında saygı duruşu ve Özge Can için anıt önünde resimlerinden oluşan bir alan oluşturularak bu alanda mumlar yakılarak, kadınlardan oluşan bir grup ise karanfiller bırakarak, Özge Can’ın hesabının sorulacağı yemini ettiler.

Türkiye Liseler Birliği adına konuşma yapan Seda Gül, bu tür saldırıların yıllardır kadını hedef alan gerici ve yobaz kültürün sonucu olduğunun altını çizerek, her fırsatta kadını hor gören, kadını aşağılayan ve kadın erkek eşitliğini ortadan kaldıran AKP hükümetinin baş sorumlu olduğunu belirtti. “Eğitilmemiş, insanlıktan yoksun bireylerin ortaya çıkarılması, AKP’nin yapısındaki gerici yapının temelidir. AKP’nin kadına yönelik söylemleri bunların kanıtıdır. ‘tecavüze uğrayan doğursun gerekirse devlet bakan’ diyen hamile kadının sokağa çıkmasını istemeyen, kadının kahkahasına bile saldıran, çocuk gelinlerin artmasına yol açan, kadını cinsel obje olarak gören aynı zihniyettir. Cumhuriyet Devrimi özgürleştirerek, toplumsal hayatın öncüsü yapmıştır. Cumhuriyete düşman olan, Cumhuriyet değerlerini yok etmeye çalışan, bu iktidar çağdaş, özgür, olan Cumhuriyet kadınına her fırsatta saldırmıştır. Bu iktidarı yıkmak Özge Can kardeşimizin bize yüklediği bir sorumluluktur. Boynumuzun borcudur. Gençlik olarak, toplumsal hayatın en önünde yer aldığı, şiddete maruz kalmadığı, yok sayılmadığı, Bir Türkiye kuracağımıza söz veriyoruz” diyerek konuşmasını sloganlarla bitirdi.

ADD İskenderun Şube Başkanı Ali Akyol isyanda olduklarını toplumda yaratılan canavarlığa dikkat çekti. Akyol “İnanın içimde bir nebze merhamet kalmadı. Bu gün ve yarın olmayacak, ta ki bu sorunlar ortadan kalkana kadar. Unutma, unutturma, ne yaparız, sesimizi nasıl duyururuz, nasıl bir yaptırımımız var, sesiz kalmak ve safını belli etmemek en büyük riyakarlıktır.” dedi.

Vatan Partisi İskenderun ilçe başkanı Fatma Paksoy, AKP döneminde kadına yönelik şiddetin vahşet sözcüğü bile ifade edemediğini belirten Paksoy “Özge Can kızımıza yaşatılanları başka Özge Canların yaşamaması için başta siyasi erk olmak üzere, kadına bakış açısının değiştirilmesi gerektiğinin, bunun ciddi bir bilimsel eğitimle sağlanabileceği bilinmelidir. Bu yönde hızlı kararlar alınmalıdır. Kadın erkek ayrımı olmamaksızın, toplumun bir parçası olarak görebilmek ancak eğitimle olanaklıdır. Kadın cinsel obje bakıldığında eğitimsizlik ön plana çıkmaktadır. Özge Can kızımıza yapılanları şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Ailesine ise sabırlar diliyoruz. Türk insanın böyle bir utancın bir daha yaşatılmamasını, bu konu ile ilgili gerekli önlemlerin alınmasını talep ediyoruz.” dedi.

HÜSEYİN GÜLER
ulusalkanal.com.tr


Yorumlar (0)
12°
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P