banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

PKK'ya çok ağır darbe: 886 terörist öldürüldü

PKK'ya yönelik son 5 aydaki operasyonlarda aralarında üst düzey isimlerin de olduğu 886 terörist etkisiz hale getirilerek örgüte ağır darbe vuruldu.

GÜNDEM 02.04.2017, 11:40
PKK'ya çok ağır darbe: 886 terörist öldürüldü

Türkiye'nin barış ve huzur ortamını bozmak  için hain saldırılar düzenleyen ve sivilleri de hedef alan terör örgütü PKK'ya  yönelik son 5 aydaki operasyonlarda 886 terörist etkisiz hale getirilerek örgüte  ağır darbe vuruldu. 
 
Terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonlarını aralıksız devam ettiren  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) ekipleri, PKK'nın  üs olarak kullanmak istediği Hakkari, Bitlis, Tunceli ve Diyarbakır kırsalı başta  olmak üzere Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde gerçekleştirdiği  operasyonlarını kış aylarında da sürdürdü.
 
Buralardaki yoğun operasyonların yanı sıra ülkenin diğer bölgelerinde  de teröristleri amansız takibe alan Mehmetçik ve polis, havadan F-16 savaş  uçakları, helikopterler ve silahlı insansız hava aracı (İHA), karadan ise top  atışları, termal kameralar ve zırhlı araçlar desteğinde başarılı operasyonlar  gerçekleştirdi.
 
Polis ve askerin özel harekat timleri başta olmak üzere tüm güvenlik  birimlerinin ortak çabasıyla sürdürülen bu operasyonlarla, ülkenin barış ve  huzurunu bozmayı hedefleyen, hain saldırılarında sivilleri de hedef alan bölücü  terör örgütü PKK'nın kış üslenmesi yapmasının önüne geçilmeye çalışıldı.
 
Bu süreçte kış üstlenmesinin engellenmesinin yanı sıra örgütün gelir  ve lojistik kaynaklarına da ağır darbe vuran güvenlik güçleri, özellikle Doğu ve  Güneydoğu Anadolu bölgelerinde PKK'ya büyük zayiat verdi.
 
5 ayda 886 terörist etkisiz hale getirildi
 
Zorlu kış koşullarında gece gündüz, şehir merkezi kırsal demeden hem  yurt içi hem de Irak'ın kuzeyinde PKK'lı teröristlerin peşini bırakmayan,  haftalarca arazide kalarak operasyonlarını sürdüren güvenlik güçleri, terör  örgütü PKK'ya kış ayında son yılların en ağır darbesini indirdi. Herhangi bir  istihbarat ya da ihbar beklemeden teröristleri inlerinde bulup imha etmek  amacıyla yurt içi ve Irak'ın kuzeyinde gerçekleştirilen operasyonlarda, 1 Kasım  2016 ile 31 Mart 2017 tarihlerini kapsayan dönemde 886 terörist etkisiz hale  getirildi.
 
Dondurucu soğuklara rağmen teröristlerin peşi bırakılmadı
 
Mehmetçik ve polis özel harekat timlerinin özellikle Doğu ve Güneydoğu  Anadolu bölgelerinde kışın yürüttüğü bu operasyonlar, zorlu arazi ve çetin kış  şartlarında dahi hız kesmeden devam etti.
 
Güvenlik güçleri, terör örgütüne yönelik Hakkari, Mardin, Muş,  Diyarbakır, Bitlis, Ağrı, Şırnak, Tunceli, Siirt, Batman ve Bingöl kırsalı ile  şehir merkezlerinde operasyonlar düzenledi.
 
Kırsal alanlarda kar tipi, yağmur çamur demeden dağ taş dolaşarak  teröristlerin peşine düşen güvenlik güçleri, kış koşulları nedeniyle zor  şartlarda bile teröristleri takibi bırakmadı.
 
Kar kalınlığının zaman zaman 2 metreye ulaştığı kırsal alanlar,  dağların zirveleri, vadiler, sarp araziler, dere ve ırmak çevresilerinde aşırı  soğuklara rağmen ülkenin huzuruna kasteden teröristleri arayan güvenlik güçleri,  örgüt mensuplarının "girilemez ve ulaşılamaz" dedikleri mağara, sığınak ve  barınaklarını bulup imha etti.
 
Kararlılıkla gerçekleştirilen operasyonlarda örgüte büyük eleman  kayıpları verdirerek kış üslenmesine imkan tanımayan güvenlik güçleri, örgüte ait  çok sayıda giyecek ve yiyecek gibi yaşam malzemesi, örgütsel doküman, silah,  patlayıcı ve mühimmat ele geçirdi.
 
Örgütün şehirdeki yapılanmasına da ağır darbe
 
Bölücü terör örgütüne yönelik kırsaldaki operasyonlar tüm hızıyla  devam ederken, bu süreçte PKK'nın şehir yapılanmasına yönelik yurt genelinde  birçok ilde operasyonlar düzenlendi.
 
Çok sayıda zanlının gözaltına alındığı operasyonlar kapsamındaki  aramalarda silah, mühimmat ve çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildi. PKK'ya  yönelik kararlı operasyonlarda terör örgütünün kış üslenmesine geçit verilmezken,  uyuşturucu ve kaçak sigara gibi finans kaynaklarına büyük darbe vuruldu,  teröristlerin bahar aylarında gerçekleştirmesi muhtemel birçok saldırı da  önlenmiş oldu.
 
Demirtaş ve Yüksekdağ tutuklandı
 
Terör soruşturmaları kapsamında 1 Kasım 2016 ile 31 Mart 2017  tarihlerinde düzenlenen operasyonlarda 4 bin 937 kişi gözaltına alındı.
 
Zanlılardan aralarında HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve  Figen Yüksekdağ (Hakkında kesinleşen hapis cezası nedeniyle milletvekilliği ve  parti üyeliği düşürüldü) ile bazı HDP'li milletvekilleri ve ABD Adana  Konsolosluğunda tercüman olarak görev yaptığı belirlenen Hamza U'nun da bulunduğu  2 bin 15'i tutuklandı.
 
PKK'nın sözde sorumluları bir bir etkisiz hale getirildi
 
TSK'nın Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kış şartlarındaki  olumsuzluklara rağmen kararlılıkla yürüttüğü operasyonlarda, PKK'nın birçok sözde  eyalet, bölge ve grup sorumlusu etkisiz hale getirildi.
 
Mardin'in Ömerli, Artuklu ve Nusaybin ilçelerinde ilan edilen sokağa  çıkma yasağının ardından başlatılan "Şehit Jandarma Uzman Çavuş Sezer Aydemir  Operasyonu"nda, biri terör örgütü PKK'nın elebaşlarından Murat Karayılan'ın  korumalığını yapan, 4'ü sözde bölge sorumlusu 10 terörist öldürüldü.
 
Tunceli'nin Kutudere bölgesinde ise mart ayında düzenlenen operasyonda  etkisiz hale getirilen 14 terörist arasında, örgütün sözde grup sorumlusu "Ferhat  Dersim" kod adlı Yusuf Doğan'ın da olduğu belirtildi.
 
Bitlis'in Tatvan ilçesi kırsalında da PKK'ya yönelik operasyonda  etkisiz hale getirilen 12 teröristten 2'sinin, İçişleri Bakanlığının "Aranan  Teröristler Listesi"nde gri kategoride yer aldığı bildirildi.
 
Bingöl'ün Kiğı ilçesi kırsalında terör örgütü PKK'ya yönelik hava  destekli operasyonda yakalanan 2 teröristten birinin de örgütün sözde Yayladere  sorumlusu olduğu öğrenildi.
 
Diyarbakır ve Bingöl'de 7 bini aşkın güvenlik personelinin katılımıyla  yürütülen operasyonda etkisiz hale getirilen örgüt mensupları arasında İçişleri  Bakanlığının aranan teröristler listesinde "yeşil kategori"de bulunan "Erhan  Siser" kod adlı Edip Yetüt'ün de yer aldığı belirlendi.

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P