banner1199

banner1197

PKK'dan bombalı mesaj

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde üç gün içinde 3 bombalı eylem düzenlendi. Bombalardan biri patladı, diğerleri ise patlamadan ele geçirildi. PKK'nın yaklaşan bahar öncesi Suruç'u hedef alması dikkat çekti.

GÜNDEM 20.02.2015, 15:55 20.02.2015, 15:56
PKK'dan bombalı mesaj

 AKP'nin PKK ile yürüttüğü açılım sürecinde Ankara, İmralı ve Kandil'den farklı farklı sesler yükseliyor. İmralı'da hükümetle pazarlık masasına oturan Öcalan'a rest çeken Kandil'den "Türk Devleti silah bıraksın" açıklaması gelmişti.

Başkentte hükümet pembe tablolar çizmeye çalışırken terör kara yüzünü Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde yine gösterdi. Üç gün içinde üç ayrı bombalı saldırı planlandı.

Suruç girişindeki polis kontrol noktası yakınlarında 13 Şubat'ta meydana gelen patlamanın ardında alarm seviyesine geçen güvenlik birimleri, birer gün arayla patlatılmaya hazır iki ayrı bomba düzeneği ele geçirdi.

14 Şubat'ta, durdurulan Diyarbakır plakalı bir kamyonette uzaktan kumandalı, patlatılmaya hazır el yapımı parça ve basınç etkili bomba düzeneği ele geçirildi. Yangın tüpüne yerleştirilen bombanın 1,5 kilo TNT ile ve çivilerle hazırlandığı belirlendi.

Bir gün sonra ise Çaykara Mahallesi'nde bir evde yapılan aramada üç ayrı bomba düzeneği ele geçirildi. Yine yangın tüpü içine yerleştirilen bombalardan birinin yaklaşık 2 kilo TNT ve alüminyum tozla hazırlandığı, uzaktan kumandalı olduğu belirlendi. Evdeki diğer 2 bombadan birinde 5.5 kilo, diğerinde ise 6 kilo patlayıcı kullanıldığı tespit edildi.

Sınırdan yasadışı biçimde Türkiye'ye girmek isteyen bir grup PKK'lı yakalanırken, sınır bölgesindeki jandarmaya ait MOBESE kameralarının 4 kez kırılması da dikkat çekti. PKK'nın ele geçirilen bomba düzenekleriyle yaklaşan bahar öncesi tabanına mesaj verdiği değerlendirmesi üzerinde duruluyor.

ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (0)
13°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P