banner1199

banner1197

PYD'ye Ankara ve Şam vetosu

İngiliz basınına konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Amerika'nın desteklediğini belirttiği PYD'nin Cenevre görüşmelerine alınmayacağını söyledi. Davutoğlu, "PYD Türkiye'ye doğrudan tehdit oluşturuyor" dedi. Aydınlık gazetesine konuşan PYD Dış İlişkiler Sorumlusu Zuhat Kobani ise müzakere masasında kendilerini istemeyenin Suriye hükümeti olduğunu kaydetti.

GÜNDEM 20.01.2016, 19:15 20.01.2016, 20:16
PYD'ye Ankara ve Şam vetosu
PKK'nın Suriye kolu PYD'nin Cenevre müzakerelerine katılmasına hem Türkiye'den hem de Suriye'den veto geldi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu "ABD'nin PYD'yi IŞİD'e karşı en etkin mücadeleyi veren grup olarak gördüğünü ancak bu örgütün PKK'yla çok yakın bağlantıları olduğunu kaydetti.  Davutoğlu, PYD'nin Türkiye'ye doğrudan tehdit oluşturduğunu söyledi.

Londra ziyaretinde İngiliz gazetelerinin temsilcileriyle bir araya gelen Davutoğlu, "PYD'nin barış görüşmelerine katılmayacağını" belirtti. Gerekçe olaraksa PYD'nin Suriye hükümetiyle işbirliği içinde olduğu iddiasını gösterdi. İngiliz Times gazetesi de bu mülakatın ardından "Türk Başbakanı'nın Kürtleri veto etmesiyle Suriye barış görüşmeleri tehlikede" başlığını attı.

PYD ise Cenevre görüşmelerine katılmalarının engellenmesinden Suriye hükümetini sorumlu tuttu. Aydınlık gazetesine konuşan PYD Dış ilişkiler sözcüsü Zuhat Kobani, Suriye Hükümeti'nin müzakere masasında yalnızca terör örgütlerini görmek istediğini iddia etti. Kobani'ye göre, Suriye hükümeti, müzakerelerin başarısız geçmesinin ardından uluslararası kamuoyuna “ terörle mücadeleye devam” mesajı verecek.

Uzun vadede Suriye hükümeti ile görüşme yapma planlarının olmadığını dile getiren PYD yöneticisi, Kamışlı'da daha önce bir görüşme yapıldığı iddiasını yalanladı. “Tüm bunlar spekülasyon" diyen Kobani, "Suriye ordusu şu anda kendi halkını katletmektedir” ifadelerini kullandı.

Türkiye ve Suudi Arabistan'ın da kendilerini masada istemediğini hatırlatan Kobani, Türkiye'ye de tepki gösterdi. Kobani “Türkiye önce kendi işine bakmalı" dedi.

ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (1)
abrek 4 yıl önce
güzel :)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P