banner1199

banner1197

Rıza Sarraf, bugün mahkemeye çıkacak

Rıza Sarraf, ABD'nin Oklahoma City Federal Cezaevi ve Transfer Merkezi'nde bir hafta tutuklu kaldıktan sonra New York'a uçakla nakledildi. Önce otobüsle transfer edileceği belirtilen Zarrab, bugün Manhattan'a uçakla getirildi.

GÜNDEM 27.04.2016, 09:21
Rıza Sarraf, bugün mahkemeye çıkacak

ABD Güvenlik Güçleri (Marshals) tarafında nakli gerçekleştirilen Sarraf'ın yerel saatle 10.00'da Manhattan'da Hakim J.Richard Berman'ın karşısına çıkarılacak. Marshals yetlilileri, Sarraf'ın New York'a bir uçakla getirildiğini, havaalanından Manhattan'a ise bir araçla nakledildiğini belirtti.

Marshals ofisi tarafından yapılan açıklamada “Sayın Sarraf Mahkeme Tutuklusu ve Yabancı Ulaştırma Sistemi (JPATS) üzerinden New York'a ismi açıklanmayan bir yere getirildi. Daha sona araçla transferi gerçekleştirildi" şeklinde bilgi verilirken, daha fazla ayrıntı verilemeyeceği belirtildi.

Yetkililer, Sarraf'ın Manhattan'da bir hücrede tutulduğunu da belirtti. Marshals, hava yolu ile nakledilecek mahkumları JPATS sistemi ile transfer ediyor. JPATS aracılığıyla yılda yaklaşık 260 bin mahkum transferi gerçekleştiriliyor.

Miami'de tutuklandıktan sonra 'kefaretle serbest kalma' talebinden vazgeçen Sarraf'ın New York yolculuğu iki hafta önce başlamıştı.

Miami'den New York'a getirilmek üzere yola çıkartılan Sarraf, ilk olarak Florida'nın Tallahassee cezaevine nakledilmişti. Daha sonra ikinci durak olarak Atlanta'ya gönderilen Sarraf burada 5 gün kaldıktan sonra, Oklahoma City'e transfer edilmişti. İran asıllı iş adamı, Oklahoma'daki transfer merkezinde 7 gün kaldıktan sonra uçakla New York'a gönderildi.

Sarraf, 19 Mart'ta Miami Havalimanı’ndan ABD'ye giriş yapmak isterken FBI ajanları tarafından gözaltına alınmış, daha sonra çıkarıldığı mahkemede de tutuklanmıştı.

BAŞSAVCI BHARARA, TWITTER'DAN DUYURDU

Rıza Sarraf'ın New York'ta yargı karşısına çıkartılacağını, Sarraf hakkında 'İran'a karşı uygulanan ABD ambargosunu delme, banka sahteciliği yapma ve kara para aklama' suçlamaları ile iddianame hazırlayan New York Güney Bölge Başsavcısı Preet Bharara, resmi Twitter hesabı üzerinden, "Sanık Reza Zarrab, yarın (Çarşamba) Manhattan Federal Mahkemesi'nde, sabah 10:00'da, Yargıç Richard Berman'ın karşısına çıkacak" diye duyurdu.

Başsavcının bu mesajı o saatlerde 3272 kez paylaşıldı, 3768 kişi tarafından da beğenildi.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar (0)
19°
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P