banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Rıza Sarraf olayı yolsuzluk davası mı?

"Amerika, Atilla'ya karşı". İşte Sarraf davasının değişen adı bu. Peki, Amerika Türkiye'yi ne ile suçluyor? Bu bir yolsuzluk davası mı? Suçlamalar neye işaret ediyor? İşte yanıtı...

GÜNDEM 28.11.2017, 17:53 28.11.2017, 18:08
Rıza Sarraf olayı yolsuzluk davası mı?

17/25 Aralık operasyonlarının simge ismi Rıza Sarraf Amerika'da gözaltına alındı. Hakan Atilla, Zafer Çağlayan derken "dava" olarak gösterilen operasyonun üzerindeki sis perdesi de aralandı. Peki bu dava iddia edildiği gibi bir yolsuzluk davası mı? 

ABD'NİN SUÇLAMALARI

Suçlamalar 2010’dan 2015’e kadar olan dönemi kapsıyor. En temel suçlama "İran'a yönelik ambargoları" delmek. Yani Amerika, Türkiye'nin İran ile yaptığı ticareti "suç" olarak görüyor.

Bu kapsamdaki suçlamalar ise şöyle sıralanıyor:

-
ABD Hazine Bakanlığı’nı dolandırmak için örgüt kurma
- Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası’nı (IEEPA) delmek için örgüt kurma
- Bankacılık sisteminde sahtekârlık yapma
- Bankacılık sisteminde sahtekârlık yapmak için örgüt kurma
- Karapara aklama
- Karapara aklamak için örgüt kurma

Suçlamalar arasında "Uluslararası Acil Ekonomik Güçler Yasasını delmek" başlığı öne çıkıyor. 

Bu suçlamadan da anlaşılacağı üzere Amerika'da görülecek davanın iddianamesinde suçlamalar "Uluslararası Yasalara" veya "Türkiye’nin yasalarına" göre değil "Amerika'nın iç yasasına" göre yapılıyor.

Türkiye'nin İran ile yaptığı ticarette dolar kullanıldığı için Amerika davayı işte bu noktadan yakalıyor. Amerikan yasalarına göre İran ile ticarette "dolar" kullanılması bir suç. Ticareti yapan eğer Amerika sınırları içindeyse yakalanır ve yargılanır. 

17/25 Aralık davaları ise iddianamede yasadışı dinleme kayıtları üzerinden girmiş durumda. Rıza Sarraf'ın bakanlarla yaptığı telefon görüşmeleri ve televizyonlarda yaptığı açıklamalar "delil" olarak sunuluyor. Ancak bunun da dayanağı yok. Zira Türkiye'de "doğruluğu kanıtlanmamış" delillerin Amerika'da "delil" olarak kabul edilmesi hukuki değil.

Suçlamalara bakıldığında Amerika'da görülecek dava bir "yolsuzluk" davası değil. Dava Türkiye'yi hem siyasi hem de ekonomik olarak kenara sıkıştırma, Amerika'nın İran'ı hedef alan politikasını sertleştirme, Amerikan dolarının dünya ticaretindeki hegemonyasına yönelik tehditleri berteraf etme amacı taşıyor. 

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P