banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Rusya'dan Hafter açıklaması

Libya'da ateşkesi öngören anlaşma, Halife Hafter tarafından imzalanmadı. Moskova'daki uzlaşı masasını terkeden Hafter soluğu Ürdün'de aldı. Temasların ardından Rusya, Hafter'in ateşkes için iki gün daha süre istediğini açıkladı. Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanı Sarrac, İstanbul'a geldi. Almanya Başbakanı Merkel ise Sarrac ve Hafter'i 19 Ocak'ta Berlin'e çağırdı.

GÜNDEM 14.01.2020, 09:47 14.01.2020, 19:50
Rusya'dan Hafter açıklaması

Moskova'da yürütülen Libya görüşmeleri sonrası Halife Hafter, uzlaşı masasını terketti. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un yaptığı ortak basın açıklamasından saatler sonra, Hafter, anlaşmayı imzalamadan Moskova'dan ayrıldı. Açıklama Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan geldi. 

Hafter'in Moskova'dan sonraki rotası Ürdün oldu. Başkent Amman'da bir dizi temasta bulunan Hafter'in Kral Abdullah ile yaptığı görüşme kamuoyuna yansıdı. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Hafter'in Moskova'yı terketmesyile ilgili "Kim savaş istiyor kim barış istiyor ortaya çıktı" dedi. 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise "Libya'da ateşkesi mutlaka sağlayacağız" dedi. 

Hafter cephesinden gelen son açıklamada ateşkes için iki gün daha süre istenildiği belirtildi. Rusya Savunma Bakanlığı, Hafter'in Ulusal Mutabakat Hükümeti ile anlaşmaya olumlu baktığını ve Hafter'in yerel istişareler için iki güne ihtiyacı olduğunu bildirdi.

Hafter Ürdün'e giderken, Ulusal Mutabakat Hükütmeti Başkanı Sarrac da İstanbul'a geldi. Sarrac, Amerika'nın Ankara Büyükelçisi Satterfield ile görüştü. 

Taraflarla temaslar devam ederken, Almanya Başbakanı Merkel'den Serrac ve Hafter'e davet geldi. Merkel, 19 Ocak'ta yapılacak Libya konulu Berlin Konferansına, iki tarafı da çağırdı. 

Libya konusunda Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da bir açıklama yaptı. Lavrov, NATO'nun 2011 yılında Libya'yı vurmasını sert sözlerle eleştirdi.

Ulusal Mutabakat Hükümeti tarafından açıklama ise, Dışişleri Bakanı Muhammed Seyyale'den geldi. Seyyale sosyal medya hesabı üzerinden,  "Rusya bize, ateşkes anlaşmasını imzalaması için Hafter'e baskı yaptığını söyledi." ifadelerini kullandı.

Öte yandan Libya'da da hareketlilik yaşanıyor. Ulusal Mutabakat Hükümeti'nden kaynakların bildirdiğine göre, Hafter'e ait güçler Trablus'un güneyinde toplanıyor.

Birleşik Arap Emirliklerine ait zırhlı araçların ise Hafter güçlerinin ana karargahı olan Terhune'ye ulaştığı belirtildi. 

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P