banner1199

banner1197

Rusya, Suriye ordusuna S-300 veriyor

Moskova, Suriye'de dengeleri değiştirecek bir hamle yaptı. Rusya Suriye’ye S-300 hava savunma sistemi gönderme kararı aldı. sistemler iki hafta içinde Suriye’ye ulaşacak.. S 300'lerin temel görevi Rus askerlerini korumak olacak. İsrail'in Suriye'ye son saldırısının ardından

GÜNDEM 24.09.2018, 12:13 24.09.2018, 17:00

Rusya Suriye'de dengeleri değiştirecek adımı İsrail'in son saldırılarından sonra attı. Rusya Savunma Bakanlığı S-300 hava savunma sistemlerinin Suriye ordusuna verileceğini açıkladı. 

Geçen hafta İsrail  başta Lazkiye olmak üzere çeşitli bölgelerde Suriye Ordusu'na yönelik hava saldırısı düzenledi. Saldırı sonucunda Suriye Ordusu'nun kullandığı S-200 hava savunma sistemleri devreye girdi. Ancak İsrail uçakları kendilerini havada olan bir Rus uçağıyla perdelemişti. Bunun sonucunda da S-200 sistemleri Rus uçağını düşürmüştü.

Olaydan Tel Aviv'i sorumlu tutan Moskova'nın ise İsrail'in provokasyonlarına karşı hangi adımları atacağı merak konusuydu. Gözler Moskova'nın atacağı hamledeyken kritik açıklama önce Rusya Savunma Bakanlığından geldi. Bakanlık,  İsrail'in suçlandığı olay sonrası Suriye'ye S-300 anti füze sistemi gönderileceğini duyurdu. Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun verdiği bilgiye göre, "S-300 hava savunma kompleksi iki hafta içinde Suriye ordusuna teslim edilecek." 

Şoygu açıklamasında “Suriye'de uluslararası terörizmle mücadele eden Rus askerlerinin güvenliğini arttırmak için gereken önlemleri almaya zorladı” ifadelerini kullandı.Şoygu ayrıca "S300 Kompleksi, 250 kilometreden uzaktaki hava saldırı araçlarını önleme ve birkaç hava hedefini eş zamanlı olarak imha etme kapasitesine sahip" dedi.

Konuya ilişkin bir açıklama da Kremlin’den geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Bu eylemler üçüncü ülkelere yönelik değil, kendi ordumuzu korumayı amaçlıyor” sözleriyle duruma açıklık getirdi. 

Daha önce de S-300 sistemlerinin Suriye'ye satışının gündeme gelmişti ancak İsrail'in itirazlarını dikkate alan Moskova S 300'lerin Suriye ordusuna teslim sürecini askıya almıştı. 

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P