banner1199

banner1197

Son dakika 8 Kasım 2019 Cuma Mevlid Kandili mesajları! Mevlid Kandili ne zaman? Mevlid Kandili gecesi neler idrak edilir? Diyanet'ten Mevlid Kandili açıklaması

Mevlid, doğum zamanı demektir. Rebî'ul-evvel, ilkbahar demektir. Peygamber efendimiz, nübüvvetten sonra, her yıl, bu geceye ehemmiyet verirdi. Peki Mevlid Kandili ne zaman? Mevlid Kandili gecesi neler eda edilir? Diyanet'ten Mevlid Kandili açıklaması geldi mi

GÜNDEM 07.11.2019, 13:39 08.11.2019, 13:39
Son dakika 8 Kasım 2019 Cuma Mevlid Kandili mesajları! Mevlid Kandili ne zaman? Mevlid Kandili gecesi neler idrak edilir? Diyanet'ten Mevlid Kandili açıklaması

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan takvim içerisinde dini günler açıklanıyor. Mevlid Kandili bu yıl kasım ayında idrak edilecek. Peki, 2019 Mevlid Kandili ne zaman? Mevlid Kandili hangi gün?

MEVLİD KANDİLİ NE ZAMAN?

Mevlid Kandili bu sene 8 Kasım Cuma günü idrak edilecek. Sünniler Rebiülevvel ayının Onbirinci gecesini Onikinci’ye bağlayan geceyi (25-26 Nisan 571 Miladi tarihine Muhammed’in doğum gününe rastlaması nedeniyle mevlid kutlanır ), Şiiler ise 17. günü Mevlid günü ve 17’ye dönen geceyi de Mevlid Gecesi olarak adlandırırlar. Bu iki tarih arasındaki haftayı da Kutlu Doğum Haftası olarak ilan etmişlerdir.

MEVLİD NE DEMEK?

Mevlid, doğum zamanı demektir. Rebî'ul-evvel, ilkbahar demektir. Peygamber efendimiz, nübüvvetten sonra, her yıl, bu geceye ehemmiyet verirdi. Her Peygamberin ümmeti, kendi Peygamberinin doğum gününü bayram yapmıştı. Bugün de, Müslümanların bayramıdır, neşe ve sevinç günüdür.

Âdem aleyhisselam ve her şey, Onun şerefine yaratılmıştır. Arş ve gökler, Cennetler üzerine, mubarek ismi yazılmıştır. Ona Muhammed adını, dedesi Abdülmuttalib koydu. Onun adının yeryüzüne yayılacağını, herkesin Onu medhedeceğini rüyada görmüştü. Muhammed, çok medholunan demektir.

Resulullah efendimiz, mevlid gecelerinde Eshabına ziyafet verir, dünyaya teşrif ettiği ve çocukluğu zamanında olan şeyleri anlatırdı. Hazret-i Ebû Bekir, halife iken, mevlid gecesinde, Eshab-ı kiramı toplayıp, Resulullah efendimizin dünyaya teşrifindeki olağanüstü hâlleri konuşurlardı.

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P