banner1199

banner1197

Son dakika haberleri! Bakan Soylu'dan yakalanan IŞİD'li teröristlerin durumu ile ilgili açıklama

"Biz kimsenin IŞİD mensubunun oteli değiliz". İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bu sözlerle IŞİD mensubu vatandaşlarını geri almayan Avrupa ülkelerini eleştirdi. Bakan Soylu, yakalanan terörsitlerin ülkelerine gönderileceğini açıkladı

GÜNDEM 02.11.2019, 13:15 02.11.2019, 16:09
Son dakika haberleri! Bakan Soylu'dan yakalanan IŞİD'li teröristlerin durumu ile ilgili açıklama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, terör örgütü IŞİD mensubu vatandaşlarını geri almayan Avrupa ülkelerine tepki gösterdi.

İstanbul'da gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtladı, İçişleri Bakanı. Bazı ülkelerin IŞİD mensuplarını vatandaşlıktan çıkararak sorumluluktan kurtulmaya çalışıldığını belirtti. Özellikle Hollanda ve İngiltere bu uygulamaya başvuruyor.

Soylu, konunun uluslararası bir platformda konuşulması gerektiğine dikkati çekti. 

Yakalanan yabancı uyruklu teröristler, işlemlerinin ardından kendi ülkelerine gönderilecek.

IŞİD'Lİ İKİ HOLLANDALI KADIN İÇİN SINIR DIŞI EDİLECEK

Suriye'den yasa dışı yollardan Türkiye'ye giren ve Ankara Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınan terör örgütü IŞİD mensubu iki Hollanda vatandaşı kadın, sınır dışı işlemleri için Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne teslim edilecek. 

Alınan bilgiye göre, Hollanda'da yaşayan Kaoutar S. ve Fatima H, 2013'te internet üzerinden tanıştıkları iki terör örgütü IŞİD mensubuyla evlenmek için Türkiye'ye geldi.

Adana'nın Reyhanlı ilçesinden yasa dışı yollardan Suriye'ye geçen kadınlar, tanıştıkları IŞİD mensuplarıyla evlendi. Bu evlilikten Kaoutar S'nın iki, Fatima H'nin bir çocuğu oldu.

Hollanda vatandaşı kadınların eşlerinden biri havan saldırısında, diğeri ise trafik kazasında öldü.  

Çocuklarıyla Suriye'den Hollanda'ya gitmek isteyen kadınlar, akrabalarının yardımıyla yasa dışı yollardan Türkiye'ye girerek Hollanda’nın Ankara Büyükelçiliğine başvurdu.

Hollanda Büyükelçiliğinin Türk makamları ile temas kurmasının ardından Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, iki kadını gözaltına aldı.

Emniyetteki işlemleri sonrası kadınların sınır dışı işlemleri için Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne teslim edileceği öğrenildi.

HOLLANDA, ÜLKELERİNE DÖNMELERİNİ İSTEMİYOR

Hollanda basınında yer alan haberlere göre, Hollanda hükümeti, Fatima H'nin ülkeye dönüşünü engellemek amacıyla vatandaşlıktan çıkarma süreci başlattı.

Hollanda hükümeti, IŞİD mensubu vatandaşlarının ülkeye dönüşüne sıcak bakmıyor.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P