banner1199

banner1197

Son dakika haberleri... MGK bildirisinde 'Pençe Harekatı' vurgusu

Suriye'nin kuzeyinde kurulması hedeflenen terörden arındırılmış bölge "Barış koridoru" olarak adlandırıldı. İlk kez kullanılan "Barış koridoru" ifadesi, Millî Güvenlik Kurulu bildirisiyle kayıtlara geçti. 6 saat süren zirvenin ardından Suriye sınırının tüm terör unsurlarından temizleneceği vurgulandı. Teröre arka çıkan İNTERPOL ve ABD'ye ise tepki gösterildi.

GÜNDEM 30.07.2019, 23:24 31.07.2019, 20:14

Suriye'nin kuzeyinde "Barış koridoru" inşa edilecek. Sınır hattı terörden tamamen temizlenecek.

Washington'un oyalama girişimlerine karşı sabrı tükenen Ankara, devletin en üst zirvesinden "barış koridoru" mesajı verdi. Açıklama, 6 saat  10 dakika süren Milli Güvenlik Kurulu toplantısının ardından geldi.

Bildiri, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan MGK zirvesi sonrası yayımlandı.

BARIŞ KORİDORUNUN İNŞASI
"Suriye sınır boyunca oluşan otorite boşluğunun ülkemize yönelik tehditleri artırması sebebiyle, sınır güvenliğimiz çerçevesinde, bölgenin tüm terör unsurlarından temizleneceği ve bütün gücümüzle bir 'Barış koridorunun' inşası için gayret sarf edileceği hususundaki kararlılığımız teyit edilmiştir."

Bildiride PKK/PYD'nin müttefik olarak görülmesi, eğitim ve teçhizat dahil, askeri ve siyasi açıdan desteklenmesinin kabul edilemez olduğu vurgulandı.

PKK ile mücadele Suriye'nin yanı sıra Irak'ın kuzeyinde de sürüyor. Bildiride, bu bölgede yürütülen operasyonların da kararlılıkla devam edeceği vurgulandı.

PENÇE-1 VE PENÇE-2 HAREKATLARI SÜRECEK
"PKK terör örgütüne karşı Irak'ın Kuzeyi'nde 'Pençe-1 ve Pençe-2 Harekatları'nın başarıyla yürütüldüğü, operasyon yapılan bölgeler tamamen temizlenene kadar terörle mücadele harekatlarımızın devam edeceği önemle vurgulanmıştır."

Erbil'de Türk diplomata yapılan suikast de zirvede masaya yatırıldı. Saldırının arka planının aydınlatılması ve sorumluları hakkında gereğinin yapılacağı ifade edildi.

Kurulda, Uluslararası Polis Teşkilatı İNTERPOL'un bazı PKK/PYD yöneticilerinin kırmızı bültenden çıkartmasına da tepki gösterildi. Aynı zamanda İNTERPOL'ün FETÖ üyelerini de  arananlar listesine almamasının terörle mücadeleye zarar verdiği kaydedildi.

MGK'da S-400 ve Amerika ile yaşanan F-35 krizi de görüşüldü. Zirve bildirisinde stratejik ortaklık, savunma ve güvenlik işbirliği konusunda beklentiler dile getirildi.

Doğu Akdeniz ve Kıbrıs'taki gelişmelere de MGK üyeleri tarafından değerlendirildi. Türkiye ile Kıbrıslı Türklerin Doğu Akdeniz'deki haklarının korunacağı vurgulandı.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P