banner1199

banner1197

Son dakika haberleri... NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'ten S-400 açıklaması

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg S-400'ler ve son bulan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması hakkında konuştu. Stoltenberg, S-400 sistemini bir üye ülke savunma sistemine entegre etmeyi planlamadıklarını belirtti. Ayrıca Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nın ardından Avrupa'ya nükleer silah yerleştirmeyeceklerini söyledi. Rusya ise anlaşmanın bitmesinden ABD'yi sorumlu tuttu.

GÜNDEM 02.08.2019, 13:54 02.08.2019, 20:21

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Brüksel'de basın toplantısı düzenledi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Stoltenberg, Türkiye'nin S-400 Savunma Sistemi alması ve Rusya'nın Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan çekilmesi hakkında açıklama yaptı.

NATO Genel Sekreteri S-400'ler hakkında "NATO, S-400 sistemini herhangi bir üye ülke savunma sistemine entegre etmeyi planlamıyor" şeklinde konuştu.

Stoltenberg, Rusya'nın Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan çekilmesinin ardından NATO'nun Avrupa'ya nükleer silah yerleştirmeyeceğini söyledi.

Stoltenberg, NATO'nun yeni bir silahlanma yarışı istemediğini de kaydetti.

Genel Sekreter, NATO'nun Rusya ile yapıcı ilişkiler kurma yönünde istekli olduğunu iddia etti.

Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması konusunda Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de bir açıklama yaptı.

Guterres, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nın 2 Ağustos'ta son bulacağını belirtti. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, ''Dünya nükleer silahlara karşı savaşta paha biçilemez bir freni kaybediyor. Bu durum, balistik füzelerin yarattığı tehdidi azaltamayacak, aksine artıracak'' dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı ise yaptığı yazılı açıklamada anlaşmanın son bulmasından ABD'yi sorumlu tuttu.ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
10°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P