banner1199

banner1197

Süleyman Şah Türbesi geri taşınacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geçen yıl Suriye'nin Eşme Köyü'nden Türkiye sınırına getirilen Süleyman Şah Türbesi'nin eski yerine taşınacağını açıkladı. Türbe taşıma operasyonunun PYD ile yapıldığı iddialarını bir kez daha yalanlayan Çavuşoğlu, "Güvenlik sağlandıktan sonra, türbeyi orijinal yerine taşımayı düşünüyoruz, planlıyoruz" dedi.

GÜNDEM 20.04.2016, 14:22 20.04.2016, 18:42
Süleyman Şah Türbesi geri taşınacak

Geçen yıl IŞİD tehdidiyle, Suriye'nin Eşme Köyü'nden Türkiye sınırına getirilen Süleyman Şah Türbesi eski yerine geri taşınacak. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu açıklamayı, HDP'nin hakkında verdiği gensoru önergesi görüşmelerinde yaptı.

Konuyu gündeme MHP Osmaniye Milletvekili Ruhi Ersoy getirdi. Ersoy, "Süleyman Şah Türbesi’nin taşınması sırasında PKK’yla, PYD’yle ve onların siyasal uzantılarıyla İstanbul’da iş tutuldu mu, tutulmadı mı?” diye sordu.

PYD ile işbirliğini bir kez daha yalanlayan Çavuşoğlu, " ‘Sakın ha karşımıza çıkmayın, karşımıza çıkanı vururuz’ dedik ve operasyonu da yaptık. Dolayısıyla, PYD, YPG’yle iş birliği kesinlikle söz konusu değildir" dedi.

Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamasına CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, "Türbe tekrar geri mi gidecek?” sözleriyle sataşmada bulundu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, "Tabii ki, güvenlik sağlandıktan sonra, istikrar sağlandıktan sonra o türbeyi orijinal yerine taşımayı düşünüyoruz, planlıyoruz” dedi.

Terör örgütü İŞİD geçen yıl, bir video yayınlayarak, 3 gün içinde türbenin taşınmaması halinde yerle bir edeceği tehdidinde bulunmuştu.

Bunun üzerine Türkiye, 22 Şubat 2015’te gece yarısı düzenlediği Şah Fırat operasyonuyla türbeyi Şanlıurfa sınırına taşımıştı.
 
ulusalkanal.com.tr

Yorumlar (0)
18°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P