banner1199

banner1197

Suudi Prens'in ziyareti Tunusluları sokağa döktü

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Bin Selman, Kaşıkçı cinayetinin ardından ilk kez yurtdışına çıktı. İlk durağı Mısır'da muhalefetin tepkisiyle karşılaşan Selman'ı Tunus'ta da halk protesto etti.

GÜNDEM 27.11.2018, 17:16 27.11.2018, 20:32

Suudi Arabistan Prensi bin Selman Kaşıkçı cinayetinin ardından ilk yurtdışı turuna çıktı. Bin Selman gittiği ülkelerde protesto gösterileri ve muhalefet partilerinin tepkisiyle karşılaştı.

Bin Selman muhaliflerin tepkisine rağmen ilk olarak Mısır'a geldi. Bin Selman, Kahire Uluslararası Havalimanı'nda Mısır Cumhurbaşkanı Sisi tarafından karşılandı.

Mısır'da muhalefette yer alan siyasi isimler ve gazeteciler ise Suudi Veliaht'ın Kahire ziyaretine tepki gösterdi. Muhalif siyasi isimler ve 9 partiden oluşan Sivil Demokratik Hareket, "Ne hoş geldin ne de sefalar getirdin" başlığıyla Selman'ı protesto etti.

Mısır'ın ardından Tunus'a geçen Veliaht Prens bin Selman burada da gösterilerle karşılandı. Başkent Tunus'ta toplanan yüzlerce gösterici, bin Selman'ın Tunus ziyaretine karşın "Tunus toprağını kirletmeye, hayır" çağrısıyla protesto gösterisi düzenledi.Tunus'u yaklaşık 30 yıl boyunca demir yumrukla yöneten Zeynel Abidin bin Ali, Arap Baharı isimli süreçle görevden uzaklaştırılınca Suudi Arabistan'a sığındı ve halen orada yaşıyor. 


Bin Selman'a da bir tepki de Cezayir'den geldi. Ulusal Bina Hareketi Başkanı Bin Karine, yaptığı açıklamada, yerel basında yer alan bin Selman'ın 6 Aralık'ta Cezayir'i ziyaret edeceği yönündeki haberlerle ilgili tepki gösterdi. Bin Karine, Bin Selman'ın ziyaretinin Cezayir halkı tarafından hoş karşılanmayacağını söyledi.  

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P