banner1199

banner1197

Tank Palet devletin elinde kalıyor

Tank Palet Fabrikasının özelleştirilmesi sürecinde yeni bir formül gündeme geldi. Buna göre fabrika devletin elinde kalacak. Fabrikanın Altay Tankı'nı ürettiği bölümü kısmi olarak kiraya verilecek. Tüm işlemler ise Millî Savunma Bakanlığına bağlı Asfat Şirketi üzerinden yapılacak. Böylece çalışanlar özel şirketin değil Millî Savunma Bakanlığı işçisi olarak kalacak

GÜNDEM 26.06.2019, 08:56 26.06.2019, 20:14

Özelleştirilmeye çalışan Tank Palet Fabrikası'nda süreç işçi lehine sonuçlandı. Fabrika devletin elinden kalacak.

Aydınlık Gazetesi’nden Seda Akyüz’ün haberine göre, Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirmesiyle ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Habere göre, daha önce fabrikanın tamamı 25 yıllığına özel sektöre devredilecekken şimdi fabrikanın sadece Altay Tankı’nın üretileceği kısmı kiraya verilecek.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da imzalayarak onayladığı ifade edilen karara göre, tüm işlemler Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Asfat Şirketi üzerinden yapılacak.

Böylece Tank Palet Fabrikası işçileri, Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde kalmaya devam edecek.

Haberde ayrıca, Altay Tankı’nın üretimi sırasında da Asfat’ın BMC’ye üretimi yaptıracağı, BMC’nin de ücret faturasını Milli Savunma Bakanlığı’na keseceği bilgileri yer aldı.

Askeri Fabrika ve Tersane İşletme Anonim Şirketi Asfat, 17 Ocak 2018 tarihinde Olağanüstü Hal kapsamında çıkartılan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kurulmuştu.

Milli tesislerle dünya çapında savunma sanayine hizmet etmek amacıyla kurulan Asfat Şirketi'nin tüm sermayesi Hazine Müsteşarlığı’na ait. Şirketin yönetim hakları ise Milli Savunma Bakanlığı'nın elinde bulunuyor.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P