banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Tayyip Erdoğan'dan ilk açıklama geldi

GÜNDEM 16.06.2015, 17:05 16.06.2015, 17:07
Tayyip Erdoğan'dan ilk açıklama geldi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Mısır'ın eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye verilen idam kararıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada şöyle denildi:

Mısır'ın seçilmiş Cumhurbaşkanı Sayın Muhammed Mursi'nin askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılmasının, haksızca cezaevine konularak temel hak ve özgürlüklerinden mahrum bırakılmasının akabinde, kendisi ve birlikte yargılandığı 105 kişi hakkında verilen idam cezalarının onanmasını şiddetle kınıyoruz.

Bu kararlar, hukukun, temel hak ve özgürlüklerin katledilmesidir.

Sayın Mursi'nin bir başka davadan müebbet hapis cezasına da çarptırılmış olduğu bu süreç, binlerce masum insanı öldüren ve onbinlerce kişiyi haksız yere hapse atan darbe yönetiminin hukuku ayaklar altına aldığının en bariz göstergelerinden biridir.

Mısır'da toplumsal barışı ciddi biçimde tehlikeye sokabilecek bu gidişata son verilmesi, darbe yönetimin talimatlarıyla verilen idam kararlarının geri alınması için uluslararası toplumu harekete geçmeye çağırıyoruz.

Mısır'da adil yargılama koşullarına riayet edilmeksizin verilen keyfi kararların bozulmasının sağlanması, uluslararası toplumun demokrasiye ve insan haklarına sahip çıkma mücadelesi açısından da son derece önemlidir.

Mısır'da toplumsal uzlaşının ve istikrarın yeniden tesisi açısından, Sayın Mursi ve diğer mağdurlar hakkında verilen idam cezalarının bozulması ve engellenmesi hayati önem taşımaktadır.

Mısır'da sağduyunun, demokrasinin ve hukukun hakim olmasını temenni eden Türkiye, her zaman kardeş Mısır halkının yanında yer almaya devam edecektir.

Yorumlar (2)
gündön 5 yıl önce
kılıçdaroğlu demişti, işte yine maydanoz
murat 5 yıl önce
ne oldu tayyib efendi, siz mhp nin başına bahçeliyi geçirtip sonra ecevit bahçeli koalisyonunu bozup bahçeli sayesinde erken seçime götürüp cemaatle birlikte iktidara gelmedinizmi? ecevit koalisyonuna darbe vurmadınızmı? cemaatle birlikte vatanseverleri cezaevlerinde sahte delillerle 5 yıl boşyere yatırmadınızmı? eee sen bu münafık kardeşlere üye değilmisin? eee senmi adil yargılamadan bahsediyorsun! senmi adaletten bahsediorsun!
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P