banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

TOKİ başvurusu için son gün! "100 Bin Sosyal Konut Projesi"ne nasıl başvurulacak? Başvuru ücreti ne kadar?

Geçtiğimiz günlerde açıklanan ve ev almak isteyenlere müjde olan TOKİ'nin yeni projesi olan "100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi" nedir? Başvuru şartları nelerdir? Ücretleri belirlendi mi? Sorularına yanıt arayan vatandaşlara açıklama geldi. 

GÜNDEM 14.01.2020, 17:02 14.01.2020, 17:03
TOKİ başvurusu için son gün! "100 Bin Sosyal Konut Projesi"ne nasıl başvurulacak? Başvuru ücreti ne kadar?

Başvuruları devam eden projede 15 Ocak 2020'ye kayıt başvuru alınacak. Belirli bir ücretle başvuru yapan vatandaşlardan; 2+1 konut almak isteyenler için 500 lira, 3+1 konut almak isteyenler için 1000 lira alınıyor. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda, Hazine ve Maliye Bakanlığı desteğiyle yatay mimari anlayışı doğrultusunda 2+1 ve 3+1 planda inşa edilecek konutlar için başvurular T.C. Ziraat Bankası şubelerinden yapılıyor. 

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Başvuran kişinin T.C vatandaşı olması,

Proje yapılacak olan il/ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan fazla süredir ikamet ediyor olması veya proje il ve ilçe nüfüsuna kayıtlı olması

Konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması

Başvuranın kendisi, eşi ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması şartları aranacaktır.(Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç)

Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 5.500 TL olması gerekmektedir. (İstanbul İli için 6.000 TL (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin toplamı)

Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir.

Başvuruları yapacak kişinin; 25 yaşını tamamlamaları gerekmektedir.

Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimlerinde; Konutlar %10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde satılacaktır.  Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan “HAK SAHİPLİĞİ BELGESİ” ile Projenin bulunduğu İl sınırları içerisinde son 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya İl nüfusuna kayıtlı olduklarına ait belgeler istenecektir.

Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 5.500 TL olması gerekmektedir. (İstanbul İli için 6.000 TL (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin toplamı.) (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç)

BAŞVURU NASIL YAPILIYOR?

Başvurular 'https://www.turkiye.gov.tr/toki-konut-is-yeri-basvurusu' adresinden yapılacak.e-Devlet üzerinden yapılacak başvurular, TOKİ tarafından değerlendirilecek ve başvuruya engel bir durum yoksa ödeme süreci başlatılacak. Başvuru sahibinin T.C. Ziraat Bankası'nda Türk Lirası (TL) olarak açılmış bir cari hesabı varsa, müsait olan hesabından otomatik olarak 500 lira tahsil edilecek. Türk Lirası olarak açılmış bir cari hesap bulunmaması durumunda, başvurunun tamamlanması halinde ilgili banka şubesinde başvuru sahibi adına bir cari hesap açılacak ve ilgilinin hesabından otomatik olarak 500 lira tahsil edilecek. Söz konusu hesapta başvuruyu takip eden ilk iş günü mesai saati sonuna kadar yeterli miktarda bakiye bulunmaması durumunda başvuru geçersiz sayılacak.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P