banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

TSK: 790 terörist etkisiz hale getirildi

Havadan jetler, karadan obüsler Afrin'de terör yuvalarını vurdu. Afrin harekatının 13'üncü gününde kara birliklerinin ilerleyişi sürerken, şimdiye kadar etkisiz hale getirilen terörist sayısı 790 oldu.

GÜNDEM 01.02.2018, 10:09 01.02.2018, 15:42
TSK: 790 terörist etkisiz hale getirildi

Zeytin Dalı Harekatı'nın 13'üncü gününde Türk Ordusu Afrinde ilerleyişini sürdürüyor. 

Operasyonun başladığı günden bu yana Afrin'de etkisiz hale getirilen terörist sayısı 790 oldu. Terör örgütlerine ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzii olarak kullanılan 18 hedef vuruldu. 

Burseya Dağı'ndaki arama, tarama faaliyeti de devam ediyor.  El yapımı patlayıcıları ve mayınları imha eden askerler, PKK'nın Kandil'den geçen dağ kadrosunun PYD/YPG militanlarına eğitim verdiği kamp yeri başta olmak üzere, birçok tünel ve sığınak  buldu.

Dün gece kara birlikleri Afrin'in kuzeydoğusunda önemli bir noktayı daha aldı. Eyn Batman Dağı terör örgütü PYD/PKK'dan arındırıldı. 19'u köy, biri köy altı yerleşim ve 7'si stratejik dağ veya tepe olmak üzere 27 nokta örgütten kurtarılmış oldu.

Darmık Dağı'na hava harekatı sürerken sınır birliklerine takviye sevkiyat sürüyor. Jandarma Özel Harekat ve Polis Özel Harekat birlikleri de Türk Silahlı Kuvvetleri özel kuvvetleriyle birlikte görev almak için sınırda hazır bekliyor. 

Askeri kaynakların aktardığı bilgilere göre Raco Dağı'nda meskûn mahal operasyonunun başlaması öngörülüyor. 

TSK'dan yapılan açıklama şöyle:

"Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17.00’den itibaren “Zeytin Dalı Harekâtı” başlatılmıştır.

Harekât, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir.

Harekâtın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin ve çevrenin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir.

Hava Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen hava harekâtı ile PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzii olarak kullanılan 18 hedef imha edilmiştir. Harekâta katılan uçaklar emniyetle üslerine dönmüşlerdir.

“Zeytin Dalı Harekâtı” kapsamında bölgeden elde edilen bilgilere göre 78 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir. Harekâtın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 790 olmuştur.

Hava harekâtı ve kara ateş destek vasıtaları ile desteklenen kara harekâtı planlandığı şekilde başarıyla devam etmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
10°
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P