banner1198

banner1199

banner1197

TSK açıkladı: 1 haftada 63 terörist etkisiz hale getirildi

TSK tarafından haftalık basın bilgi notu yayımlandı. Nota göre, bu hafta toplam 63 terörist etkisiz hale getirildi. Ayrıca, yasa dışı yollardan sınır geçişi yapmaya çalışan 16 bin 172 kişi yakalandı

GÜNDEM 29.09.2017, 09:04
TSK açıkladı: 1 haftada 63 terörist etkisiz hale getirildi

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) 21-27 Eylül 2017 tarihlerine ilişkin basın bilgi notu yayımladı.

Nota göre, bu hafta toplam 63 terörist etkisiz hale getirildi.

Not şu şekilde:

Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemizin ve milletimizin güvenliğini sağlamak maksadıyla; yurt içerisinde bölücü terör örgütüne (BTÖ) karşı kararlılıkla mücadelesine devam ederken, Fırat Kalkanı Harekât bölgesinde de güvenliğin sağlanması ve bölgede terör nedeniyle göç etmiş halkın geri dönüşüne destek kapsamındaki faaliyetlerini de sürdürmektedir.

Teröristle Mücadele Harekâtı kapsamında; geçtiğimiz süreç içerisinde (21 – 27 Eylül 2017) BTÖ’nün sürekli barınma alanı ve yurt içine geçiş güzergâhı olarak kullanması sebebiyle büyük önem taşıyan (özellikle Hakkâri, Şırnak, Mardin, Siirt ve Diyarbakır) bölgeleri, teröristlerden temizlemek maksadıyla yürütülen operasyonlara aralıksız devam edilmiştir. Bu kapsamda; 
Şırnak / Beytüşşebap (İncebel - Kato Dağları) ile Silopi, Hakkâri / Yüksekova (Alandüz - İkiyakalar), Mardin / Midyat / Nusaybin, Siirt / Baykan ve Diyarbakır / Lice bölgelerinde orta çaplı operasyonlar icra edilmiş,

İcra edilen operasyonlarda;     

(1)    63 terörist etkisiz hale getirilmiş, 

(2) 30 adet piyade tüfeği, 1 adet Doçka uçaksavar makinalı tüfek, 4 adet makinalı tüfek, 5 adet keskin nişancı tüfeği, 7 adet roketatar, 11 adet tabanca olmak üzere toplam 58 adet silah, 1 adet 60 mm havan, 99 adet el bombası, 2 adet keskin nişancı dürbünü, 1 adet mini termal silah dürbünü, 150 kg amonyum nitrat, 465 adet fünye, 27.929 adet hafif silah mühimmatı, 653 adet uçaksavar mühimmatı, 1 adet T-40 bombaatar mühimmatı, 1 adet 81 mm havan mühimmatı, 10 kg tahrip kalıbı, 5 adet mayın, 70 adet RPG-7 roketatar mühimmatı, 19 RPG-7 adet roketatar sevk fişeği, 10 adet el dürbünü, 4 adet gece görüş dürbünü, 89 adet şarjör, 13 adet telsiz, 66 adet tüp, 1 adet gaz maskesi ve 15 adet gaz maskesi filtresi ele geçirilmiş, 

(3)    54 adet EYP tespit edilerek imha edilmiş, 

(4) Teröristler tarafından kullanılan 87 adet silah mevzi, sığınak, barınak, mağara ve depo bulunarak kullanılamaz hale getirilmiştir.

BTÖ’nün en önemli finansal kaynaklarından olan kaçakçılık ve uyuşturucu ile mücadeleye yönelik hudut hattında alınan tedbirler ve icra edilen operasyonlar neticesinde 152.126 paket kaçak sigara, 1.797 kg toz esrar, 79 kg kubar esrar, 5 kg kenevir tohumu ve 190.000 adet kök kenevir ele geçirilmiştir.
Etkili hudut güvenliği ve hizmetleri kapsamında icra edilen denetim ve kontroller sonucunda sınırlardan yasa dışı yollardan geçmeye çalışan 16.172 kişi yakalanmıştır.

Dört kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 27 kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmıştır.
Bu hafta özellikle Şırnak, Hakkari ve Siirt bölgelerinde icra edilen etkili operasyonlar neticesinde bölücü terör örgütüne önemli kayıplar verdirilerek ağır darbe indirilmiştir.

Suriye’nin kuzeyinde icra edilen harekât kapsamında;

Hudut güvenliğini sağlamak, DEAŞ Terör Örgütünün tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş kimselerin yurtlarına dönüşüne katkı sağlamak ve sivilleri korumak/yaşanan terör olaylarından zarar görmesini engellemek maksadıyla icra edilmekte olan harekâtta, TSK tarafından desteklenen ÖSO’nun yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde Azaz-Cerablus arasında bulunan toplam 243 meskûn mahal ve 2.015 km²’lik alan kontrol altına alınmıştır.

Bab bölgesinde patlayıcı ve mayın arama/temizleme çalışmaları sürdürülürken; PKK / PYD terörist unsurlarının Afrin’den doğuya, Münbiç’ten batıya doğru olabilecek saldırılarını durdurmaya yönelik alınan tedbirlerin uygulanmasına hassasiyetle devam edilmektedir. Bu kapsamda özellikle Azez-Mare ve zaman zaman da Münbiç bölgesinden yapılan taciz ve saldırılara misli ile mukabelede bulunulmaktadır. Bölgede yürütülen normalleşme (altyapı, üstyapı, yerel yönetimlerin desteklenmesi vb.) çalışmalarına katkı sağlanmaktadır.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin hak ve menfaatlerini korumak ve vatandaşlarının can güvenliğini sağlamak maksadıyla, asil milletimizin ve devletimizin sağladığı imkânlarla millî birliğimizi ve bölünmez bütünlüğümüzü hedef alan başta PYD/YPG/PKK, FETÖ/PDY ve DEAŞ olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadelesini kesintisiz olarak en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar sürdürme azim ve kararlılığındadır.


ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
20°
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P