banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

TSK atamaları Resmi Gazete'de yayımlandı! Zekai Aksakallı sürprizi

İçişleri Bakanlığı, Korgeneral Arif Çetin’i Jandarma Genel Komutanlığına atadı. Milli Savunma Bakanlığının kararnamesiyle de, Donanma Komutanlığına Korgeneral Ercüment Tatlıoğlu getirildi. Aynı kararnameyle, 15 Temmuz günü kritik roller üstlenen Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı 2’inci Kolordu Komutanı oldu

GÜNDEM 20.08.2017, 08:54 20.08.2017, 14:44
TSK atamaları Resmi Gazete'de yayımlandı! Zekai Aksakallı sürprizi

İçişleri Bakanlığı ve Millî Savunma Bakanlığı’nın yeni görevlendirmelere ilişkin kararnamelerini yayımladı.

İçişleri Bakanlığı’nın kararnamesiyle Korgeneral Arif Çetin Jandarma Genel Komutanlığına atandı. Çetin, 15 Temmuz gecesi Jandarma Genel Komutanlığı karargâh binasındaki kalkışma bastıran ve operasyonu yöneten isimdi. 2016’daki Yüksek Askeri Şura toplantısında Korgeneralliğe yükselen Arif Çetin, Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığına getirilmişti. Çetin’in şimdi boşalttığı Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığına Korgeneral Salih Karataş geldi.

Milli Savunma Bakanlığı’nın kararnamesiyle ise Donanma Komutanlığına Korgeneral Ercüment Tatlıoğlu getirildi. Tatlıoğlu, FETÖ’nün “Askeri Casusluk” kumpasında yargılanmış beraat etmişti.

Yine FETÖ’nün kumpaslarından Balyoz davasında ceza alan ve bu yıl ki Şura toplantısında tuğamiral olan isimler de kritik görevlere getirildi. Buna göre, Ayhan Türker, Millî Savunma Bakanlığı Genel Plan ve Prensipler Genel Müdürlüğüne, Şafak Duruer Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanlığına, Yavuz Kılıç da Deniz Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanlığına atandı.

Kararnameyle 15 Temmuz’da darbeci general Semih Terzi’yi vurması emrini veren Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı’nın da görev yeri değiştirildi. Aksakallı, 2’inci Kolordu Komutanı oldu.

FETÖ’cü darbe girişiminde vücuduna isabet eden 7 kurşuna rağmen kışlasını darbecilere teslim etmeyen Davut Ala, bu sene Yüksek Askeri Şura kararlarıyla tuğgeneralliğe terfi etmişti. Ala, atamalar kapsamında Milli Savunma Bakanlığı Asal Genel Müdürü yapıldı.

Kararnameyle Genelkurmay Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığına ise Tuğgeneral Mustafa Erkal Kuzuoğlu getirildi.

Hava Kuvvetleri’nde FETÖ'cüler tarafından emekliliğe zorlandıkları ortaya çıkan ve yeniden TSK'ya dönme imkanı tanınan isimlere de önemli görevler teslim edildi. Bu kapsamda, İzmir'deki 2’inci Ana Jet Üs Komutanı olarak Tuğgeneral Yaşar Kadıoğlu, Konya'daki 3’üncü Ana Jet Üs Komutanı olarak Tuğgeneral Fidan Yüksel görevlendirildi.


ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P