banner1199

banner1197

Tünel kazarak Türkiye'ye binlerce silah sokuldu

PYD/YPG’den ayrılan Ömer Mamaş, terör örgütü PKK’nın silah kaynağı ile ilgili Yeni Şafak’a çok önemli açıklamalar yaptı. Mamaş, ABD ve Avrupalı ülkelerin PYD’ye aktardığı binlerce silah, roket ve el bombasının 8 ay önce gizlice Türkiye’ye sokulduğunu söyledi.

GÜNDEM 18.01.2016, 10:56 18.01.2016, 11:09
Tünel kazarak Türkiye'ye binlerce silah sokuldu

Terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD'den ayrılan, Halep'in Mumbuç kasabasından Ömer Mamaş, Yeni Şafak'a konuştu. Mamaş, otomatik tüfekler, roketler ve el bombaları ile birlikte binlerce silah ve merminin Türkiye'ye kaçak yollardan girdiğini, beraberinde Kandil'e de bir kısım silahların götürüldüğünü ifade etti. 2014 yılı Eylül ayında Ayn el Arap'a saldırı başlatan terör örgütü IŞİD'e karşı ABD ve Avrupa ülkelerinin PYD'ye verdiği silahların 8 ay önce Türkiye'ye sevkedilmeye başlandığını söyleyen Ömer Mamaş, o dönem Suruç ve Kamışlı'da bu amaçlı sınır noktaları oluşturulduğunu açıkladı.

Ayn el Arap'tan Türkiye'ye kaçak yollarla sokulan M4 Carbine silahı, ABD'nin kullandığı en yaygın silah olarak biliniyor.

TÜNEL KAZARAK NAKLETTİLER

Terör örgütü PYD bileşenlerinden Burkan el Fırat bünyesinde bulunduğunu ve Türkiye'den gelen DHKP-C, MLKP ve TKPM-L örgütlerinden 4 binden fazla militana eğitim verdiklerini belirten Ömer Mamaş, “90 günlük eğitim sürecinden sonra bazı militanlar cepheye giderken bir kısmı da Türkiye'ye geçiyor" dedi.

Mamaş, “Suruç sınırları içerisinde yer alan Ali Gör Dağı civarından ve Kamışlı bölgesinden yapılan sevkiyatlar, sabaha karşı saat 03.00 ile 05.00 arasında gerçekleşiyor. Sınırda kontrollerin arttığı dönemlerde PYD militanları tarafından tünel kazılarak Türkiye tarafına silah nakli yapılıyor" ifadelerini kullandı. Örgütün ayrılan tüm fertlere ölüm fermanı çıkardığını ve hiçbir farklılığa tahammül edilmediğini açıklayan Mamaş Ayn el Arap ve Tel Abyat'ta onlarca ABD ve Avrupa'dan gelen uzmanlardan silah ve savaş stratejileri konusunda eğitim aldıklarını da sözlerine ekledi.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar (1)
Konuk 4 yıl önce
Cozum surecinin ne ise yaradigi Belli oldu.
11°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P