banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Türkiye, İtalya ve Rusya aynı masaya oturacak

Akdeniz'de Libya için diplomasi trafiği yoğunlaşıyor. Türkiye, İtalya ve Rusya aynı masaya oturacak. İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, "Libya için bir masa etrafında toplanıp, çalışma konusunda anlaştık." dedi.

GÜNDEM 11.01.2020, 18:28
Türkiye, İtalya ve Rusya aynı masaya oturacak

Türkiye, Rusya ve İtalya Libya için bir masada toplanacak. Bu konuda anlaşma sağlandı.

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 7 Ocak'ta İstanbul'da bir araya gelmişti. İtalyan Bakan, görüşmeye ilişkin bilgi verdi.

Libya girişimlerine dair değerlendirmelerde bulunan Di Maio, "Libya için Rusya, Türkiye ve İtalya olarak bir masa etrafında toplanıp, çalışma konusunda anlaştık." dedi.

Toplantıda, Libya’nın komşularının da Berlin Konferansı’na dahil edilmesi talep edildi. Di Maio, "Cezayir de dahil olduğu için mutluyuz." ifadelerini kullandı.

Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac, Hafter'in Roma'da olması sebebiyle İtalya'nın başkentine gitmeyi son anda iptal etmişti. İtalya Dışişleri Bakanı, Serrac'ın Roma'ya gideceğini açıkladı. Serrac, Başbakan Giuseppe Conte ile başbakanlık sarayı Chigi'de görüşecek.  

Libya'ya yönelik bir açıklamada bu ülkeye Akdeniz üzerinden komşu olan bir diğer AB üyesi Malta’dan geldi. Malta hükümetinden yapılan yazılı açıklamada, Libya’daki çatışmaya barışçıl bir çözüm bulunması çağrısı yapıldı.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P