banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Türkiye karşıtı proje: EastMed

Türkiye’nin muhtemel Münhasır Ekonomik Bölgesi’ni resmen ihlal eden EastMed projesi için imzalar 2 Ocak tarihinde atılacak. Boru hattının inşası için Atina'da imza töreni yapılacak. Törene Yunanistan Başbakanı'nın yanı sıra Rum kesimi ve İsrail liderleri de katılacak.

GÜNDEM 23.12.2019, 20:04 23.12.2019, 21:37
Türkiye karşıtı proje: EastMed

Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin haklarını hiçe sayan EastMed projesi için adım atılıyor:

İsrail gazını Avrupa'ya ulaştırma projesi olan EastMed'de imzalar 2 Ocak'ta atılacak. Açıklama Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in ofisinden yapıldı.

Boru hattının inşası için Atina'da imza töreni düzenlenecek. Törene Miçotakis’in yanı sıra GKRY Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu da katılacak. 

Boru hattının bir yılda 9 ila 12 milyon metreküp doğalgazı İsrail’den Kıbrıs Vassilikos Limanı’na, buradan Girit ve Yunanistan’a uzanması planlanıyor. EastMed’in Avrupa Birliği'nin doğalgaz ihtiyacının yüzde 10'unu karşılaması öngörülüyor.

Doğu Akdeniz’de Türkiy'nin jeopolitik, stratejik ve ekonomik çıkarlarını baltalama amacı taşıyan projenin imzası, Türkiye'nin Libya anlaşması ile Doğu Akdeniz'deki dengeleri değiştirdiği bir dönemde atılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada, süreçten geri dönüş olmadığının altını çizmişti.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P