banner1199

banner1197

Türkiye Sanatçılar Birliği kuruldu

"Karanlığa inat, yaşasın sanat!" dediler, yola koyuldular. TÜSAK'a karşı mücadele için örgütlenen sataçılar Türkiye Sanatçılar Birliği'nin kuruluşunu ilan etti. Türkiye Barolar Birliği salonunda düzenlenen kurultayda sanatçılar tek yumruk oldu. Kurultay’ın açılış konuşmasını yapan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, "ne yaparlarsa yapsınlar bizi yıldıramayacaklar" dedi.

GÜNDEM 06.06.2014, 21:44 06.06.2014, 20:49

Cumhuriyetin döneminde kurulan birçok sanat kurumunun kapatılmasını öngören TÜSAK'a karşı sanatçılar tek yumruk oldu.

Mücadele için tek çatı altında toplanan sanatçılar, Türkiye Sanatçılar Birliği'ni kurdu.

Tarihi kurultay sabah saatlerinde Türkiye Barolar Birliği'nin salonunda toplandı. Çok sayıda sanatçının katıldığı kurultayda önce Divan Kurulu oluşturuldu. Divan Başkanlığı'na Türkiye’nin ilk kadın orkestra şefi İnci Özdil seçildi.

Kurultayın açılış konuşmasını Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu yaptı. Feyzioğlu, "mücadeleden yılmayacağız" dedi.

Feyzioğlu, TÜSAK’a neden karşı çıktıklarını tek tek anlattı.

Feyzioğlunun ardından kürsüye Divan Başkanı İnci Özdil çıktı. Hükümete seslenen Özdil, 100 yıllık birkimin 12 yılda yıkılamayacağını söyledi.

Kurultaya katılan sanatçılar, TÜSAK'a karşı mücadele sözü verdi.

CHP’li Gürkut Acar ve müzisyen milletvekili Tolga Çandar da salondaydı.

Kurultay’ın sonunda sonuç bildirisi okundu. Divan Başkanı İnci Özdil Türkiye Sanatçılar Birliği'nin kurulduğunu resmen ilan etti.

Kurultayda Sanatçılar Birliği'nin Düzenleme Kurulu oluşturuldu.

HABER: HÜSNA SARI
KAMERA: SERKAN BAYRAKTAR

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar (2)
Mesut Cemil KARUL (Emekli Kondüvit) 5 yıl önce
10/06/1949 tarih ve 5441 sayılı kanunla değişik 1310 sayılı ve 14/07/1970 tarih ve 1309 sayılı kanunlarla SANATKARLARIN aylığa ve emekliliğe esas olan parasal hakları KANUNLA düzenlenmiştir.657 sayılı Devlet memurları Kanununda değişiklik getiren 25/06/2009 tarih ve 5289 sayılı kanun ve 13/02/2011 tarih ve 611 sayılı kanunlarla, Sanatkarların aylığa ve emekliliğe esas parasal haklarının hukuksal statüleri sonlandırılmıştır. Diğer bir anlatımla, Devlet Tiyatroları ve Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüklerinin ücretlere ilişkin Kamu Yönetimindeki hukuksal statüleri sonlandırılarak "Türkiye Sanat Kurumları ile Sanatın Desteklenmesi Hakkındaki Kanun Tasarı Taslağının" yürürlüğe girmesi Anayasal bir zorunluluk haline getirilmiştir. Söz konusu yasaların İvedilikle 5441 sayılı kanunla değişik 1310 sayılı ve 14/07/1970 tarih ve 1309 sayılı kanunlara aykırılığı gerekçesiyle Anayasa Mahkemesine götürülmesi gerekmektedir.
Saygılarımla. 09/06/2014
Mesut Cemil KARUL (Emekli Kondüvit) 5 yıl önce
5441 sayılı kanunla değişik 1310 sayılı kanunun 8 inci, 1309 sayılı kanunun 9 uncu ve 657 sayılı devlet memurları kanununun ek geçici 15 inci maddelerinde; Sanat ve Sahne uygulatıcısı pozisyonlarında değerlendirilen SANATKARLARIN "emeklilik keseneğine esas aylık derece ve kademeleri yönünden kazanılmış haklarının ihlal edilmeyeceği hüküm altına alınmıştır".
Yasayla getirilen bu amir hükmüne rağmen, Sanat ve sahne uygulatıcısı pozisyonunda değerlendirilen Sanatkârlar EMEKLİLİĞE ESAS KAZANILMIŞ HAK AYLIĞIN DA ALTINDA ÜCRETLE ÇALIŞMAYA MAHKÜM EDİLMEKTEDİR. TÜSAK'a karşı eylem birliği adı altında alınan kararda; İlgili kurumlarda, "TÜSAKDAKİ" endişelerinizin değişik versiyonuyla hayata geçirilen, gasp işlemiyle özdeş olan YASA TANIMAZ bu uygulama hakkında herhangi bir açıklama getirilmemiştir. Kamu yönetiminde "Sınıfsal üstünlüğü" egemen kılmak amacıyla hayata geçirilen bu uygulama hakkındaki görüş ve düşüncelerinizin açıklanmasını talep ediyorum. Saygılarımla. 12/06/2014
17°
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P