banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Türkiye ve ABD arasında seçim krizi

Amerika'dan Türkiye'deki yerel seçimlere ilişkin ilk açıklama geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Robert Palladino, 'Meşru sonuçların kabul edilmesi esastır' dedi. Ankara'dan ise tepki gecikmedi

GÜNDEM 03.04.2019, 16:28
Türkiye ve ABD arasında seçim krizi

Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Robert Palladino, yerel seçimlerle ilgili açıklama yaptı.

Palladino, "Haberleri gördük. Özgür ve adil seçimler her demokrasi için önemli. Buna meşru sonuçların kabul edilmesi de dahil. Bu bağlamda uzun ve gururlu bir geleneği olan Türkiye’den de daha azını beklemiyoruz" ifadelerini kullandı.

Amerikalı diplomattın açıklaması sonrası Ankara'dan tepki geldi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, yazılı açıklamada bulundu. Açıklamada, "Hiçbir ülkenin, başka bir ülkenin seçim sonuçlarına müdahale etme ve kendisini sonuçların meşruiyet kaynağı olarak görme yetkisi yoktur" denildi.

Aksoy açıklamasında, "Antidemokratik yaklaşım ve alışkanlıklar hiçbir şekilde Türkiye’nin demokratik olgunluğunu gölgeleyemez" ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün yerel seçimlere ilişkin değerlendirmesine yanıt verdi. Altun, "Pazar günü yapılan seçim, düzen ve huzur içinde tamamlanmıştır. Seçimler demokrasimizin belkemiğidir." dedi. Fahrettin Altun ayrıca, "Demokratik mücadeleye herkes saygı göstermelidir" vurgusu yaptı.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P