banner1199

banner1197

Türkiye'den tutuklama kararına tepki

Doğu Akdeniz'de tek taraflı adımlarını sıklaştıran Rumlardan, Fatih sondaj gemisine yönelik skandal bir karar çıktı. Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Fatih mürettebatı hakkında uluslararası tutuklama emri çıkardı. Ankara'dan gelen yanıt sert oldu. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy "Haddini aşan karar doğru ise gereken cevabı veririz" dedi. KKTC Başbakanı Ersin Tatar da, Rum tarafını kararın sonuçları konusunda uyardı.

GÜNDEM 10.06.2019, 16:36 07.08.2019, 19:59

Rum yönetimi, Türk kıtasahanlığı içinde sondaj çalışmaları yapan Fatih gemisi hakkında skandal bir karar aldı.

Rum yönetimi, Fatih gemi mürettebatı ve Türkiye Petrolleri Anonim Şirketi ile işbirliği yapan şirketlerin yetkililerinin de aralarında bulunduğu 25 kişi için tutuklama emri verdi.

Rum kesiminin kararına Ankara'dan gelen yanıt "haddinizi aşmayın" oldu. Açıklama Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy tarafından yapıldı.
"GKRY’nin bu haddini aşan kararı şayet doğru ise, bizim açımızdan hiçbir hükmü ve geçerliliği olmayacaktır. Bu cürette bulunduğu takdirde, gereken cevabı vereceğimizden de kimsenin şüphesi bulunmamalıdır. GKRY’nin kendisine ait olduğunu iddia ettiği ve uluslararası hukuka uygun olarak sınırlandırılmamış bir deniz alanı için, sözde ulusal bir tasarrufla, bu şekilde bir karar alması uluslararası hukukla da bağdaşmamaktadır."

Aksoy, Türkiye'nin de gerekli hukuki süreci başlatacağını belirtti, "Türkiye, sondaj çalışmalarını, planlandığı şekilde kararlılıkla sürdürmeye devam edecektir" dedi.

Rum kesimine bir tepki de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersin Tatar'dan geldi. 
"Doğu Akdeniz’de bir yasa dışılık, haksızlık, hukuksuzluk yapan varsa, o da bizim önerilerimizi ve haklarımızı yok sayarak anlaşmalar ve araştırmalar yapan Rum tarafıdır. Dolayısı ile Fatih Sondaj gemisinin çalışmaları ile ilgili olarak 25 kişi hakkında tutumla kararı aldıran Rum Yönetimini bir kez daha böylesi sonuç alınamayacağı kesin olan adımlardan geri durmaya ve bizimle uzlaşmaya davet ediyorum."

ÖMER ÇELİK'TEN TEPKİ
AK Parti Sözücü Ömer Çelik, GKRK'nin kararına tepki gösterdi. Çelik, "Güney Kıbrıs Rum Yönetimi provokasyondan uzak durmalıdır. GKRY’nin Fatih sondaj gemimizin çalışanları ve TPAO ile işbirliği yapan yabancı şirketlerin yöneticileri hakkında tutuklama kararı çıkardığı yolundaki haberler açık provokasyondur." ifadelerini kullandı

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P