banner1199

banner1197

“Tutturdun mu tutturamadın mı?“

Faiz politikası nedeniyle Başbakan Erdoğan'ın hedef tahtasına oturttuğu Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Erdoğan'ın "Enflasyon hedefini tutturamıyorsun" sözlerine yanıt verdi. Başçı, "Tutturdun mu tutturamadın mı? 5 yılın sonunda bakarsınız" dedi.

GÜNDEM 16.06.2014, 20:31 16.06.2014, 19:37

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Başbakan Erdoğan'ın "Enflasyon hedefini tutturamıyorsun" eleştirilerine Konya'dan yanıt verdi. Konya Ticaret Odası'nda Para Politikaları konulu sunum yapan Başçı, "Enflasyon ölçülür. Hedef bellidir. Tutturdun mu tutturamadın mı? 5 yılın sonunda bakarsınız kaç yıl tutturdunuz kaç yıl tutturamadınız?" dedi.

Parasal aktarım mekanizmasının gecikmeli çalıştığını belirten Başçı, sabredin mesajı gönderdi.

Cari açığın yüksek olmasının tasarruf oranları düşüklüğünden kaynaklandığını belirten Başçı, "Döviz kuru gelişmeleri enflasyon artışında önemli bir rol oynamıştır." dedi.

Tüketim yapan ülkelerde büyüme oranının düşük olduğunu ifade eden Başçı, Türkiye'nin tüketerek değil üreterek büyümesi gerektiğini vurguladı.

Başbakan Erdoğan'ın faiz indirimi konusunda Avrupa ülkelerini örnek göstermesine gönderme yapan Başçı, "Kamuda mali disiplin çok önemli. Almanya'da bununla ilgili Anayasa maddesi var. Bu sayede özel sektöre daha geniş kaynak aktarımı mümkün olup faizler aşağı çekilebiliyor." diye konuştu.


ulusalkanal.com.tr


Yorumlar (1)
Mefküre sonüstün 5 yıl önce
Asıl bence en komiği TCMB en fazla 1puan o da yıllık bazda indirime gidecek diye borsanın günde 1 puan kazanması ilginç neyse şimdi dış gelişmelerden dolayı prim yapamıyor ama komik ayrıca enf.tetikleyen serbest ekonomi dedikleri bence herkes herşeye gerekli gereksiz kafasına göre zam yapıyor kiraz geçen sene en fazla tl 5 di bu sene 14 allahın eriği 2-3 ken bu sene 10-12 oldu hiç hayatımda elmanın migros fiyatı dün tl.9 du o da özel bir elma değil bildiğiniz elma kim et,süt,peynir fiyatından bahsediyor kuru bakliyat napalım yani ucuz diye hergün bibermi yiyelim feribot bile Yalova 50 ydi 60 olmuş hangi düşen enflasyondan bahsedip adamı hasta ediyorlar bizim maaşlara 3,5 zam geldi onuda yok emlak bergisi yok okul zammı fazlası ile geri alındi.lütfen çok bilmiş büyük ekomistlerde çıkıp çıkıp süslü laflarla herşey mükemmelmiş gibi anlatmasın benide çıldırtmasın
15°
sisli
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P