banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Umut nöbetleri sürüyor! 4 gecedir buradalar

Mültecilerin İstanbul otogar ve Edirne TEM yolu üzerinde bekleyişleri sürüyor. Mülteciler geceyi yine çadırlarda, yol kenarlarında battaniyeye sarılarak geçirdiler. Edirne'de sınır kapılarının açılmasını isteyen bir grup mülteci açık grevine başladı.

GÜNDEM 17.09.2015, 13:22 17.09.2015, 13:23
Edirne üzerinden Almanya'ya gitmek için İstanbul otogarına gelen mülteciler 4 gecelerini de burada geçirdi. Dün akşam saatlerinde İstanbul Valisi Vasip Şahin göçmenleri ziyaret etti, otogar yönetimi ile görüştü. Vali açıklama yapmadan otogardan ayrıldı. 

Otogarda gün boyu süren eylemler havanın karamasıyla yerini sessizliğe bıraktı.

Çadırları olanlar çadırlarını kurdu. Olmayanlar gazetelerin üzerinde, tek bir battaniye altında ya da birbirine sarılarak uyudu.

Sabah saatlerinde otogara yaklaşık 500 mülteci ilteci daha geldi. Otogarda bekleyen mülteci sayısı 2 bine yaklaştı. Suriye’deki savaşta 2 çocuğunu kaybeden ve Almanya’ya gitme umuduyla Büyük İstanbul Otogarı’na gelen Muhammed Hüseyin’in dramı yürek burktu.

Muhammed Hüseyin, Suriye’de kalan 3 çocuğunu kurtarmak için Almanya’ya gitmek istediğini söylüyor.

Manzara Edirne'de de aynı. Geçişlerine izin verilmeyen mülteciler, otoyol üzerindeki tarlalarda geceyi geçirdi.

Geceleri serin olan Edirne'de çocuklarını korumak için aileler seferber oldu. Sınır kapılarının açılmasını isteyen bir grup mükteci çocukları ile birlikte açlık grevine başladı.

Edirne'deki mültecilerle ilgili mülteci temsilcileriyle görüşen Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun mültecilerden sorumlu baş danışmanı Muhammed Murtaza Yetiş, toplantı sonrasında açıklama yaptı. Yetiş, göçmenlerin istedikleri kadar Edirne'de misafir olabileceklerini söyledi. 

ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P