banner1199

banner1197

Vatan Partisi'nden 8 Mart açıklaması: AKP iktidarı döneminde kadına şiddet yüzde 1400 arttı

GÜNDEM 08.03.2015, 15:31 08.03.2015, 15:40
Vatan Partisi'nden 8 Mart açıklaması: AKP iktidarı döneminde kadına şiddet yüzde 1400 arttı

Vatan Partisi Öncü Kadın İl Başkanı Semra Yüksel, 8 Mart nedeniyle yaptığı açıklamada AKP iktidarı döneminde kadına şiddetin yüzde 1400 arttığını kaydetti, örgütlenme çağrısında bulundu

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Vatan Partisi Öncü Kadın Kocaeli İl Başkanı Semra Yüksel tarafından açıklama yapıldı. İl binasında yapılan açıklamaya il yönetimi ve Öncü Kadın üyesi partililer katıldı. Yüksel, “Bugünkü yönetim, kadını aşağılayan, değersizleştiren, cinsel obje gibi gösteren söylemleriyle kadına şiddeti son 7 yılda yüzde 1400 artırmıştır. Her gün ortalama 4 kadın katledilmektedir” diye konuştu.

8 MART’IN TARİHÇESİ
Yüksel, açıklamasına 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün tarihçesini anlatarak başladı. Öncü Kadın İl Başkanı Yüksel, Türk kadınının Trablusgarp’tan başlayarak Kurtuluş Savaşı’na kadar süren dönemde yaptığı fedakarlıkları anlatarak, “Kadınlarımız Cumhuriyet Devrimi ile diğer dünya uluslarından önce haklarını almışlardır. 1934 yılında Anayasa değişikliği ile kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmiştir” ifadelerini kullandı.

KADIN İŞSİZLER
Türkiye’deki kadınların günümüzde dünyadaki en kötü ülkeler arasında yer aldığını anlatan Semra Yüksel, kadının iş gücüne katılım oranı 1990’da yüzde 34,1 iken 2009’da 22,3’e gerilediğini anlattı. Vatan Partisi Öncü Kadın İl Başkanı Yüksel, “Kadınlar ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan güçsüz bırakılırlarsa ezilir, toplum da geriye gider, sağlıklı nesiller yetiştirilemez. Sağlıklı nesil yetiştirilmek isteniyorsa, aydınlatmayı kadın eğitiminden başlatmak gerekir” şeklinde konuştu.

VATAN PARTİSİ’NİN ÇÖZÜMÜ
Semra Yüksel, Vatan Partisi’nin çözümünü şöyle anlattı: “Önümüzdeki tarihi görev, emek düşmanı, işyerlerini satan, vatanı bölme mücadelesi veren, kadınlarını ve emekçilerini her gün katlettiren AKP yönetimini sandığa gömmektir. Vatan Partisi, kadına yönelik her türlü ayrımcılığı, şiddeti ortadan kaldırmak için toplumun her kesiminde seferberlik yürütecektir. Kadının toplum hayatında ve üretimde yer almasını ve gelişmesini engelleyen ortaçağ kurumları ve ilişkileri tasfiye edilecektir.”

KAPİTALİZM VE KADIN
Vatan Partisi Öncü Gençlik Başkanı Yeşim Çakmak da açıklamada söz aldı. Çakmak, 13 yıldır artan şiddetin farkındayız. Kadının öne çıkması, başarıyı getirecektir. Bu nedenle kadınlarımızı Vatan Partisi’ne çağırıyoruz” dedi. Çakmak, devrimci kadın liderlerden Klara Zetkin’in “Kapitalizmin ve sermayenin tahakkümünden kurtulduğumuz gün kadınlar özgürleşecektir” sözlerini hatırlattı.

Emrah Taştan
BizimKocaeli

Yorumlar (0)
12°
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P