banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Yeni askerlik sistemi ve bedelli askerlik sistemine tepki

Köklü değişiklikler öngören yeni askerlik sistemi tartışılıyor. Bedelli askerliği kalıcı hale dönüştüren, bedelli yapmayanlar için ise 6+6 ay sistemini getiren öneriye tepkiler var. Askerlik sistemleri üzerine araştırmalar yapan Emekli Astsubay Oktay Yıldırım, yeni sistemin Türk Devleti'nin kurucu ideolojisiyle çeliştiğini vurguladı

GÜNDEM 13.03.2019, 01:02 13.03.2019, 01:04

OHAL kararnameleriyle emir komuta zinciri bozulan Türk Ordusu'nun şimdi de askerlik sisteminin kökten değiştirilmesi hedefleniyor. Bu hedefe ise tepkiler var.

Yeni sisteme göre bedelli askerlik kalıcı hale getiriliyor.

Askere giden herkese 1 aylık eğitimin ardından bedelli yapmak isteyip istemediği sorulacak. Bedelli yapmak isteyen ücretini ödeyecek ve terhis olacak.

Bedelli yapmak istemeyenler ise 5 ay daha askerlik yapacak. 5 ayın sonunda ise kişiye, askerliğe 6 ay daha devam etmek isteyip istemediği sorulacak. Devam etmek isterse 6 ay daha maaşlı asker olacak.

Daha önce lisans mezunları için "Yedek Subaylık" uygulaması vardı. Yeni sistemle birlikte ön lisans mezunları için de "Yedek Astsubaylık" getiriliyor.

Mehmetçik ile Astsubay Hakkında Her Şey kitaplarının yazarı Emekli Astsubay Oktay Yıldırım, yeni sistemin ayrıntılarını Ulusal Kanal'a değerlendirdi.

Yeni askerlik sistemi için ortak akıl çağrısı yapan Yıldırım, önerilerini de sıraladı.

HABER: GÜRKAN DEMİR
KAMERA: AYDIN GERGİN

ulusal.com.tr

 

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P