banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

YPG'den masaya sızma hamlesi

PYD/YPG, Türkiye'nin kırmızı çizgisi nedeniyle Rusya'nın ertelediği Soçi masasına sızmak için formül arayışına girdi. İddialara göre örgüt, Moskova'nın şubat ayında yapacağını duyurduğu Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'ne, davet edilecek diğer grupların arasına sızarak girmeyi planlıyor.

GÜNDEM 04.12.2017, 16:54 04.12.2017, 19:43
YPG'den masaya sızma hamlesi

Terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD, Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'ne katılmak için her yolu deniyor.

PYD'nin amacı Soçi'de şubat ayında düzenlenecek olacak kongrede temsil edilmek. Ancak örgüt Türkiye'nin kırmızı çizgisi... Moskova ve Tahran da "PYD’siz Soçi" konusunda Ankara ile hemfikir.

Rusya ve İran'ın vetosuna rağmen PYD'nin, toplantıya davet edilen diğer grupların arasına sızmaya çalıştığı belirtildi. İddia Karar gazetesinde yer aldı.

Haberde, Suriye’nin geleceğiyle ilgili kritik görüşmelerin yapıldığı Soçi zirvesinde Türkiye, Rusya ve İran’ın PYD’nin masaya çağrılmaması konusunda ortak karar aldığı da vurgulandı.

Üç ülkenin net tavrına rağmen terör örgütünün, Suriye Ulusal Diyalog Kongresi adlı toplantıya katlıma hazırlığı yaptığı ifade ediliyor. Bu kapsamda Kürt gruplara yaklaşan PYD/YPG, daha önceki SDG taktiği gibi bir yöntem arayışında.

Ancak örgütün bu anlamda zorlandığı çünkü kendisinden olmayan tüm Kürt grup ve aşiretleri bölgeden ayrılmaya zorladığı belirtiliyor. Suriye'nin farklı bölgelerine ve Türkiye’ye zorunlu olarak göç ettirilen bu gruplar YPG’nin baskısınden dolayı örgüte tepkili. PKK/PYD'nin Amerika'yı arkasına alarak silah gücüyle kontrol ettiği bölgelerde Suriyelilerin ev ve işyerlerine el koyduğu, zorla göç ettirdiği biliniyor...

ulusal.com.tr
 

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P