banner1199

banner1197

YSK'dan İstanbul açıklaması: Soruşturma başlatıldı

31 Mart'taki İstanbul seçimlerinde sandık kurulu görevlilerini usulsüz oluşturduğu belirtilen 13 seçim müdürü, farklı illerde görevlendirildi. Açıklamayı Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven yaptı. Güven, ilçe seçim kurulu başkanı hakimler hakkında da suç duyurusu dilekçesini Hakimler ve Savcılar Kurulu'na gönderdiklerini açıkladı

GÜNDEM 06.06.2019, 00:05 07.08.2019, 19:53

31 Mart'taki İstanbul seçimlerinin iptal edilmesinde neden olan usulsüzlüklerde rol oynayan 13 ilçe seçim müdürü farklı illerde görevlendirildi.

Yüksek Seçim Kurulu 2 Haziran'da sandık kurullarının usulsüz oluşmasını sağlayan ilçe seçim müdürlerinin 23 Haziran seçimlerinde de görevlendirildiğini belirtmişti. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven konuya ilişkin yeni açıklama yaptı.

Güven, sandık kurulu başkanlarının ve memur üyelerinin usulsüz olarak belirlenmesindeki yoğunluk dikkate alınarak 13 seçim müdürün farklı illerde görevlendirildiğini açıkladı.

Başkan Güven, İstanbul'a bağlı seçim müdürlüklerinde görev yapan seçim müdürü ve diğer sorumlular hakkında da disiplin soruşturması açıldığını kaydetti.

HAKİMLER HAKKINDA HSK'YA SUÇ DUYURUSU

İlçe seçim kurullarına en kıdemli hakimin başkanlık yapmasının zorunluluk olduğunu ifade eden Güven, hakimlerin görev yerini Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun belirlediğini söyledi. Bu kapsamda Güven, ilçe seçim kurulu başkanı hakimler hakkında soruşturma açılması için HSK'ya dilekçe gönderdiklerini belirtti.

ulusal.com.tr
 

Yorumlar (0)
19°
az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P