banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Yüce Divan oylaması 5 Ocak'ta

AKP’li 4 eski bakan hakkındaki yolsuzluk iddialarını soruşturmak üzere kurulan Meclis Komisyonu 5 Ocak pazartesi günü oylama yapmak üzere son kez toplanacak. Komisyonda AKP’lilerin Yüce Divana gönderilmesi kabul edilirse, ocak ayı içinde genel kurulda oylama yapılacak.

GÜNDEM 02.01.2015, 16:37 02.01.2015, 16:42
Yüce Divan oylaması 5 Ocak'ta

 17-25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonunda isimleri geçen AKP’li dört eski bakanın Yüce Divan’a gönderilip gönderilmemesi 5 Ocak pazartesi günü karara bağlanacak.

AKP’li eski bakanlar Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar hakkındaki iddiaları  soruşturan Meclis Komisyonu, oylama yapmak üzere toplanacak.

Zafer Çağlayan "altın çıkarmak", Muammer Güler "imtiyaz sağlamak", Egemen Bağış "Reza Zarrab'a aracılık" ve Erdoğan Bayraktar da  "tavassut ve göz yummaktan" ayrı ayrı Yüce Divan oylaması yapılacak.

Eski bakanların Yüce Divan gönderilmesi kararı çıkarsa hangi suç veya suçlardan gönderileceği ayrıca oylanacak. Soruşturma önergesine göre Zafer Çağlayan ve Erdoğan Bayraktar hakkında 2, Egemen Bağış hakkında 3, Muammer Güler hakkında ise 4 ayrı suçlama bulunuyor.

Meclis İçtüzüğü’ne göre soruşturma komisyonu  raporunu en son 9 Ocak 2015’ tarihinde Meclis Başkanlığı’na sunmak zorunda. Komisyon raporu 30 Ocak'a kadar Genel Kurul'da görüşecek ve oylanacak. Oylamanın gizli yapılmasını isteyen muhalefet ve bağımsızların 224 oyu bulunuyor. Oylamada eski bakanların Yüce Divan’da yargılanabilmeleri için en az 276 milletvekilinin ‘kabul’ oyu kullanması gerekiyor.

ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (2)
Mustafa Coşkun 5 yıl önce
yine ertelerler kesin.
Tc 5 yıl önce
Insallah hepsi cezalarini cekerde bekliyoruz sabirsizlikla
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P