banner1199

banner1197

Yunanistan'dan Türkiye açıklaması: Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin de hakları var ve biz bunların farkındayız

Mavi Vatan tatbikatından sonra Yunan Dışişleri Bakanının Türkiye'ye geldi. Mevkidaşını ağırlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu görüşme sonrasında açıklama yaptı. Kıta sahanlığı, sondaj çalışmaları ve Yunanistan'a kaçan FETÖ'cülerin ele alındığı görüşmede, Çavuşoğlu dostluk mesajları verdi. Dışişleri Bakanı, Türkiye'nin menfaatlerinden önün vermeyeceğini vurguladı.

GÜNDEM 21.03.2019, 11:57 22.04.2019, 20:56

Zamanlaması dikkat çeken toplantı Antalya'da yapıldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunan mevkidaşı Georgios Katrugalos ile bir araya geldi.

2 isim birçok konuya değinse de Doğu Akdeniz geniş olarak konuşuldu.

Gelecek, refah ve zenginlik Mavi Vatan'da. Yani denizlerde. Görüşmede Doğu Akdeniz ve Kıbrıs etrafındaki hidrokarbon rezevrleri  ele alındı. Çavuşoğlu, Türkiye'nin haklarına dikkat çekti.

Yunanistan karasularıları 6 milden 12 mile çıkarmak istiyor. Uzmanlar bu konuda geri adım atmayan Yunanistan'ın ne kadar samimi olduğunu, bu kararından vazgeçmesi halinde belli olacağını düşünüyor. 

Türk tarafı Kıbrıs görüşmelerinden de köklü çözüm istiyor. 

Konu Yunanistan'ın barınmasına izin verdiği FETÖ'cülere gelince ortam gerildi.  Yunan bakan, topu yargıya attı, Çavuşoğlu 15 Temmuz gecesini hatırlattı.

12 Nisan'da 2 ülke dışişleri bakanlıkları seviyesinde tekrar bir araya gelecek.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Georgios Katrugalos ise şöyle konuştu:
"Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin de hakları var ve biz bunların farkındayız. Biz gerginliğin azaltılmasından bahsedersek sorunların hasır altı edilmesinden bahsetmiyoruz. Samimiyetle görüşmek ve tartışmak durumundayız. Bunu Mevlüt beyle yapıyoruz. Konulara siyaset çerçevesinde çözüm bulmaya çalışıyoruz. Garantiler konusunda fikir ayrılığımız var. Karşı tarafa garantiler çerçevesinde tanınan hak yok. Biz Kıbrıs Rum Kesimi'nin haklarını savunmak durumundayız."

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P