banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Zafer dış basında

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'i İsviçre'ye açtığı davada haklı bulması dış basında da yankı buldu. İsviçre basını haberi "Doğu Perinçek kazandı, İsviçre haksız bulundu" şeklinde gördü.

GÜNDEM 18.12.2013, 13:20 18.12.2013, 18:28
Zafer dış basında

İsviçre Eski Adalet Bakanı Christoph Blocher, İsviçre devlet televizyonu SFR'e yaptığı açıklamada, ifade özgürlüğünü sınırlayan ceza yasasının 261. maddesinin tamamen yanlış olduğunu vurguladı. Blocher, AİHM kararına destek verdiğini açıkladı. Blocher, mevcut yasanın değiştirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Talat Paşa Harekatı'nın Avrupa merkezlerindeki eylemleri nedeniyle İsviçre Federal Konseyi, Ulusal Meclis'ten farklı olarak, tartışmalı yasayı 2005 yılında reddetmişti. Yapılan haber ve yorumlarda AİHM'in İsviçre'nin kendi içinde hemfikir olmadığı görüşüne yer verdiğine dikkat çekildi.

Öte yandan, İsviçre Adalet Bakanlığı sözcüsü, İsviçre Hükümeti'nin AİHM kararına itiraz edip etmeyeceğini önümüzdeki hafta karara bağlayacağını duyurdu.

İsviçre'deki yerel ve ulusal çapta faaliyet gösteren basın-yayın kuruluşlarının önemli bir bölümü, AİHM kararını birinci sayfadan duyurdu.

İsviçre basını ve siyasileri, AİHM kararı nedeniyle yaşanan krizden dolayı Ermeni diasporasını sorumlu tutmaya çalışıyor. Yapılan yorumlarda, "Ermeni diasporasının oyununa geldik" görüşüne yer verildi.

İsviçre / Tagesanzeiger:

Berlin Talat Paşa Harekatı öncesi, kışkırtıcı yayınları ile Alman makamlarını ve kamuoyunu yanıltmayı amaçlayan Schlötzer, İsviçre'nin Tagesanzeiger gazetesindeki makalesinde, "Perinçek, ağır hapis cezası aldı. Dışarı çıkması mümkün değil. AİHM'in kararı da Perinçek'in hücresinden çıkmasını sağlamayacaktır" ifadelerini kullandı. Türk basınının AİHM kararını "kısa haberler ve yorumsuz olarak geçiştirdiği"ni vurgulayan Schlötzer, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, daha geçen hafta Ermenistan'ın Başkenti Erivan'da, "1915 tehçir kararının insanlık dışı bir eylem olduğunu, İttihat ve Terakki yönetiminin yanlış yaptığını" açıklamasından sonra alınmış olmasını hatırlattı. Schlötzer, Ulusal Kanal'ın AİHM kararını "Perinçek ve Türkiye'nin zaferi olarak duyurduğuna dikkat çekti.

Neue Zürcher Zeitung:

AİHM kararını birinci sayfadan duyuran Neue Zürcher Zeitung gazetesi, "AİHM kararı, dostu ve düşmanı şaşırttı" başlığını kullandı.

İsviçre-Ermeni Toplumu Başkanı Sarkis Shahinian'ın görüşlerine yer veren Baseler Zeitung Gazetesi: "Büyük bir hayal kırıklığı yaşıyoruz. AİHM'in gerekçeli kararını bekliyoruz. Karar, AB'nın ırkçılığa karşı mücadele anlayışı ile çelişiyor" dedi. Baseler Zeitung haberinde, AİHM kararıını veren hakimlerin, 1915 olayları ile Yahudi Soykırımı'nın kıyaslanamayacağını tespit ettiklerini açıkladı.

AİHM'in 1915 olaylarınının Yahudi Soykırımı ile kıyaslanamayacağı tespitini aktaran, Fransızca yayın yapan Le Matin gazetesi ise kararı, "AİHM'e göre İsviçre düşünce özgürlüğünü çiğniyor" başlığını kullandı.

Fransa, Almanya, Azerbaycan, Amerika ve Almanya'da da yankı uyandıran AİHM kararı, "Ergenekon Davası kapsamında hapiste olan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in, "Milliyetçi Türk'ün büyük başarısı’’ şeklinde duyuruldu. Haber ve yorumlarda, AİHM kararı ile Avrupa Birliği'nin ırkçılığa karşı mücadele politikasının da çelişkiye düştüğü tespiti yapıldı. Irkçılığa karşı mücadele yasası, Avrupa Komisyonu tarafından 2001 yılında kabul edilerek, AB üyesi ülkelerin yasayı kabul edip uygulamalarını talep ediyor.
ulusalkanal.com.tr

Yorumlar (0)
10°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P