banner1199

banner1197

Zaferin 101. yılı

Çanakkale Kara Savaşlarının 101. yılı için tören düzenlendi. Bakanlar Kurulu kararıyla kurulan Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı'nın ilk kez organize ettiği törende gurur ve hüzün birarada yaşandı.

GÜNDEM 24.04.2016, 18:28 24.04.2016, 18:40
Çanakalle Zaferi'nin 101. yıl dönümü için Şehitler Abidesi'nde tören düzenlendi.Törende gurur ve hüzün aynı anda yaşandı. 

Törene, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Yeni Zellanda Savunma Bakanı Gerry Brownlee, Avustralya Gazi İşleri Bakanı Dan Tehan, Çanakkale Valisi Hamza Erkal, CHP'li Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, 1'inci Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Türk ve yabancı ülke milletvekilleri, asker ile kamu yöneticileri de katıldı. Konukları Çanakkale Savaşı sırasındaki üniformaları giyen tören kıtası karşıladı. 

Şehitlikteki tören, Türkiye Cumhuriyeti adına Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal'ın anıta çelenk konmasıyla başladı. Çanakkale'de savaşan diğer ülkelerin çelenkleri ise anıta önceden bırakıldı. Saygı duruşu ve saygı atışının ardından İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağı göndere çekildi. Yine savaşa katılan ülkelerin bayraklarının da önceden göndere çekildi.

Törende şehitlerin ruhuna Kuran-ı Kerim okundu. Ardından TSK adına konuşmayı Tuğgeneral İsmail Gürgen yaptı. 

Törende İtilaf devletleri adına Fransa Büyükelçisi Charles Frıes konuştu.

Konuşmaların ardından, mehter takımı gösteri yaptı.Geçit töreni sonrası da Solo Türk, Çanakkale Boğazı üzerinde nefes kesen bir gösteri sergiledi. 

ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P