banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

27.02.2015, 20:05

İktidarın alternatifi olan gücün alternatif dış politikası

 Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek başkanlığında 13 kişilik bir heyetin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşeceği açıklandı. Bu görüşme, iki lider arasında gerçekleşen olağan bir buluşmanın ötesinde anlamlar taşıyor.
Son yılların Türkiye’sinde dış politika alanında birbirinin tam zıddı iki yaklaşım ortaya kondu. Birinci yaklaşımın sahibi AKP’dir.

AKP, Libya’daki terörist kalkışmayı destekledi. Onbinlerce insanın ölümüne ve ülkenin Ortaçağ karanlığı içinde paramparça olmasına yol açtı. Sonuçta Türkiye’nin bu ülke ile olan bütün ilişkileri bitirildi. Ülkenin önemli bir kısmında etkin olan Tobruk Hükümeti, Türkiye ile olan bütün ilişkileri sonlandırma kararı aldı. Ülkede hâlâ iş yapmaya çalışan az sayıdaki Türk işadamı da sınır dışı edildi.

Tunus ve Mısır’daki Müslüman Kardeşler darbelerini desteklemenin sonucu ise Türkiye’nin bu ülkelerle de ilişkilerinin buzdolabına konulması oldu.

Erdoğan Davutoğlu ikilisi Irak’ın içişlerine de burnunu soktu. Kendi dini inançlarına yakın bir iktidarın Bağdat’ta iktidar olması için çalıştı ve Irak’ın dostluğunu kaybetti.

Meşru Filistin Hükümetini yok sayarak bütün ilişkilerini Hamas üzerinden yürütmeye kalktılar. Süreç içinde Filistin Hükümetinin bütün ülkeyi birleştirme yönündeki adımları sonrasında ayazda kaldılar.

Suriye politikaları ise ibretliktir. Türkiye bir terör üssü haline getirildi. Terör ihraç ederek komşu bir ülkeye yeni bir şekil verme çabası, artık dönmüş Türkiye’yi vurmaya başlamıştır.

Sonuç olarak AKP’nin dış politikası Türkiye’yi büyük bir yalnızlığın içine düşürmüş bulunuyor.

Majestelerinin muhalefeti
Meclisteki muhalefet partileri ise bütün bu konularda AKP’nin korkak destekçileri oldular.

Hep birlikte Libya’nın meşru Hükümetinin devrilmesinde terör gruplarını destekleyen iktidarın arkasında durdular. Libya açıklarına Türk savaş gemilerinin gönderilmesine ilişkin tezkereyi Meclis’te onayladılar.

“Halkını katleden Zalim Esad” şarkılarını hep birlikte söylediler.

Müslüman Kardeşler diktatörlüğünü deviren Mısır’daki büyük halk hareketini, hep beraber “darbe” olarak damgaladılar.

Irak, Filistin ve Tunus’daki gelişmelerde ise farklı bir tavır aldıklarına dair en ufak bir belirti bulunmuyor.

Kısacası ufak tefek farklarla bütün dış politika konularında aynı tavrı aldılar.

Vatan Partisi muhalefeti
Sadece Vatan Partisi (İşçi Partisi) bütün bu konularda AKP iktidarının tam karşısında yer aldı.

Vatan Partisi Libya’da meşru hükümeti destekledi. Terörist saldırganların Trablugarb’ı hedef aldığı günlerde Vatan Partisinin gençleri orada, Libya halkının yanındaydılar.

Tunus ve Mısır’da Müslüman Kardeşler gericiliğine karşı ayaklanan halkların yanında da sadece Vatan Partisi vardı.

Gene Vatan Partisi, Türkiye’nin devlet olarak Mısır’la ilişkilerinin en alt seviyeye indiği koşullarda Kahire’de temsilcilik açtı.

Tahran’da faaliyete geçen Ulusal Kanal bürosu da, AKP’nin Amerikan uydusu politikasına alternatif bir arayışın sonucudur.

2011 yılından bu yana AKP’nin dostumuz ve kardeşimiz Suriye’ye karşı yürüttüğü yıkıcı politikanın karşısına dikilen de Vatan Partisi’dir. En başından beri düzenlediği mitinglerle, defalarca Suriye’ye yaptığı ziyaretlerle, basın ve yayın faaliyeti yoluyla Türkiye halkını doğru olarak bilgilendirmesiyle, Suriye’ye yönelik emperyalist saldırının başarısızlığa uğratılmasında üzerine düşen görevi yaptı.

Yakın geleceğin dış politikası
Kısacası Tayyip Erdoğanlar ABD’nin Büyük Ortadoğu projesinin eşbaşkanları olarak Türkiye’nin Bölge ülkeleri ile olan ilişkilerini dinamitlemişlerdir.

Vatan Partisi ise kararlı ve tutarlı alternatif dış politikası ile AKP’nin dinamitlediği ilişkileri başka bir düzlemde, mazlumlar dünyasının eşitliği, kardeşliği ve dayanışması temelinde inşa etmektedir.

İşte bütün bunlardan dolayı AKP iktidarının alternatifi Vatan Partisi’dir.

Doğu Perinçek’in Beşar Esad ile buluşması; Batı Asya’da ve Kuzey Afrika’da, emperyalizmin yenilgiye uğratıldığı ve bütün bölge ülkeleri arasında eşitlik ve işbirliği temelinde güçlü birlikteliklerin inşa edileceği bir geleceğin habercisidir.

Hem de yakın bir geleceğin.

Mehmet Bedri Gültekin
[email protected]

Yorumlar (2)
mehmet kahraman............ 5 yıl önce
düşünceleriniz evrensel doğruları tamamlıyor.....
Güney Çelik 5 yıl önce
akp iktidarinin alternatifi vatan partisi'dir.vatan partisini büyütmek umudu büyütmektir...
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P