Şaibeli rektör hala iş başında

EÜ rektörü Prof. Dr. Beril Dedeoğlu’nun göreve gelir gelmez Fen Fakültesi Dekanlığına atadığı Kazancı, İzmir’de FETÖ yapılanmasına ilişkin iddianamenin kabul edilmesi üzerine açığa alındı

Şaibeli rektör hala iş başında

EGE Üniversitesi’ne (EÜ) vekaleten rektör olarak atanan Prof. Beril Dedeoğlu’nun tasarrufları, öğretim üyelerinde tepki ve soru işaretlerine yol açtı. FETÖ’nün altın yıllarında Samanyolu TV’de program yapan, Today’s Zaman’da makaleler yazan Dedeoğlu, 15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra göreve getirilen fakülte dekanlarını görevden aldı, yenilerini atadı. Yeni atananlar arasında, F tipi kumpasla bilim dünyasından kopartılıp cezaevine konulan uzay bilimcisi Prof. Dr. Rennan Pekünlü’nün başını yakan Dekan Prof. Dr. Nadide Kazancı da vardı. Kazancı, 15 Temmuz’dan sonra görevden alınmıştı, Dedeoğlu tekrar göreve getirdi. Ne var ki, Kazancı’nın adı FETÖ iddianamesinde geçince zorunlu olarak dekanlığı düştü, ama Dedeoğlu’nun rektörlüğüne dokunulmadı. EÜ’de, geçen 15 Temmuz’dan önce ve sonra yaşanan rektör-dekan trafiği, şimdilik eski rektör Prof. Dr. Candeğer Yılmaz ekibinin tekrar işba- şına gelmesiyle sonuçlandı, ancak üniversitede sular durulmadı...

BAŞ DÖNDÜREN REKTÖR-DEKAN TRAFİĞİ
Tıp fakültesi kökenli Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, 6 Ağustos 2008 günü, zamanın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından EÜ Rektörü olarak atandı. İki dönem süren rektörlüğü döneminde Yılmaz’ın adı, pek çok yolsuzluk iddialarının yanısıra uzay bilimci Prof. Dr. Rennan Pekünlü’nün başına örülen FETÖ operasyonu sırasında verdiği destekle tarihe geçti. Candeğer Yılmaz, Pekünlü’yü FETÖ’cü olduğu sonradan açığa çıkan sözde savcı ve hakimlere teslim ederken, yanındaki bir numaralı destekçisi de Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nadide Kazancı’ydı. Hep bir elden Türk astronom Rennan Pekünlü derdest edilip cezaevine yolladılar... Yıl 2012, aylardan Eylül’dü. Candeğer Yılmaz ve Nadide Kazancı, görevlerine devam etti, 15 Temmuz 2015’e kadar gelen geçen FETÖ’cü akademisyenler, YÖK üyeleri, hakim ve savcılar, siyasetçiler ikisine de dokunmadı.

YENİ REKTÖRÜ 6,5 AYDA NASIL ATTIRDILAR
15 Temmuz Amerikancı FETÖ darbesinden 3 gün önce, EÜ’de rektör se- çimleri vardı. Darbe girişimi yaşanınca, rektörlük seçimleri askıya alındı, Candeğer Yılmaz birkaç hafta daha görevde kaldıktan sonra 16 Ağustos 2016 günü koltuğunu bırakmak zorunda kaldı. Yerine, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun atandı. Hoşcoşkun’un ilk tasarrufu, 9 fakülte dekanını değiştirmek oldu. Bu isimler arasında, Pekünlü’nün cezaevine gönderildiği dönemde Fen Fakültesi dekanı olan Prof. Dr. Nadide Kazancı da vardı. Ancak, hiç zaman geçmeden Hoşcoş- kun aleyhine sağlı sollu iki taraftan kampanya başlatıldı. CHP Milletvekili Zeynep Altıok, yeni rektörün Fethullahçı olduğu iddiasıyla soruşturma isterken, Birgün gazetesi “barış için imzacı akademisyenlere istibdat uyguluyor” şeklinde yayına başladı. Hoşcoşkun’un görevi 6,5 ay sü- rebildi, görevden alındı ve yerine vekaleten bugünkü rektör Prof. Dr. Beril Dedeoğlu getirildi.

İLK İŞİ ESKİ DEKANLARI GERİ ALMAK
Dedeoğlu’nun ilk işi Hoşcoşkun’un gö- revden aldığı 9 dekanı göndermek ve bir öncekileri yerlerine getirmek oldu. Aralarında Fen Fakültesi dekanı Nadide Kazancı da vardı. Kazancı, Dekan olduğu dönemde, hiçbir resmi sıfatı olmayan Özdal Okutan isimli eski bir öğ- rencisine fakültesinde oda açmış ve 1,5 yıl süreyle hizmetine sunmuştu. “Ege Üniversitesi İmamı” olarak anılan Okutan, halen FETÖ’den FETÖ’den tutuklu bulunuyor. Ayrıca örgütün Alevi sorumlusu olduğu gerekçesiyle Okutan hakkında dava açılmıştı. Kazancı, yeniden döndüğü dekanlık görevinde uzun kalamadı, bu kez adı, İzmir’de FETÖ/PDY’nin Ege Üniversitesindeki yapılanmasına yönelik soruş- turma kapsamında hazırlanan iddianamede yer aldı. “Örgüt içindeki hiyerar- şik yapıya dahil olmamakla birlikte örgute bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçuyla hakkında 15 yıla kadar hapis cezası istenince, EÜ Fen Fakültesi Dekanlığı görevine son verilerek açığa alındı. Ancak, diğer dekanlarla Rektör Beril Dedeoğlu görevlerine devam ediyor. Bu arada Dedeoğlu, özgeç- mişinde yer alan “Samanyolu TV ve Mehtap TV’de program, Today’s Zaman gazetesinde makale yazarlığı” bö- lümlerini çıkarttı. Bir süre Yeni Şafak’ta yazı yazan Dedeoğlu şuan Star gazetesinin yazar kadrosunda. Yeniden güven ve itibar kazanan Candeğer Yılmaz ekibi dışındaki akademisyenler ise, Dedeoğlu’nun kendilerini çeşitli yollar ve imalarla “FETÖ’cü” diye zan altında bıraktığını ileri sürüyorlar.

DAVUTOĞLU’NUN ‘BAKANI’
Beril Dedeoğlu, 6 Şubat 2012’de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından dört yıl için YÖK üyeliğine atandı. Açılım sürecinde “âkil insanlar” panelinin üyesi sıfatıyla, 2013 yılının ilk yarısında İç Anadolu Bölgesi’nde çok sayıda konferansda konuştu. 22 Eylül 2015-24 Kasım 2015 tarihleri arasında, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlı- ğındaki geçici seçim hükümetinde Avrupa Birliği Bakanı olarak görev aldı.

Hayati Özcan/Aydınlık


ULUSAL KANAL MOBİL UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Ulusal Kanal, 24 saat kesintisiz canlı yayın ve haberlerle
şimdi cebinizde

Android cihazlar için Google Play Store'dan
iOS cihazlar için AppStore'dan indirebilirsiniz.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.