Satılık vatandaşlığına ilgi beklenenden fazla

Satılık vatandaşlığına ilgi beklenenden fazla

Ata Kurumsal Danışmanlık A.Ş. Genel Müdürü Murat Sarıusta, Gayrimenkul yatırımı yapan yabancılar için Türk vatandaşlığı başvurularını yapmaya başladıklarını fakat çok daha büyük bir kitlenin yatırım için hazırlık yaptığını, gayrimenkul satışlarında ve Türk vatandaşlığı başvurularında patlama yaşanacağını belirtti.
Türk vatandaşı olma şartlarına Bakanlar Kurulu’nun 12.01.2017 tarihinde açıkladığı düzenleme ile Türkiye’de yatırım yaparak anında Türk vatandaşı olma fırsatları veren maddeler eklendi. Bu maddeler, yabancı yatırımcıların ve nitelikli yabancıların Türkiye’ye çekilmesi maksadını taşımakta. Yaşanan bu gelişmelerin ardından yabancı yatırımcılar dikkatlerini Türkiye üzerine yoğunlaştırdı. Özellikle gayrimenkul yatırımı ile anında Türk vatandaşlığı elde etme fırsatı, yabancı yatırımcıların gözdesi olmuş durumda.

Yabancılar Harekete Geçmiş Durumda
Gayrimenkul yatırımı ve diğer yatırım çeşitleri ile Türk vatandaşı olabilmek için kanunun belirttiği şartların yerine getirilmesi gerekiyor. İngilizce adı Turkish citizenship by investment olan yabancılar için gayrimenkul yatırımı gerçekleştirerek hızlı Türk vatandaşlığı kazanmayı sağlayacak uygulama, asgari olarak 1 milyon Amerikan doları değerinde gayrimenkul yatırımı yapmayı gerektiriyor.
Yabancı yatırımcıya istihdam sağlayarak Türk vatandaşlığı kazanmayı sağlayacak uygulama, asgari olarak 100 kişinin istihdam edilmesini şart koşuyor. Sermaye girişi yapıp şirket kurarak Türk vatandaşlığı kazanmak ise şirket sermayesinin asgari olarak 2 milyon Amerikan doları tutarında olması şartını taşıyor.
Ayrıca mevduatı 3 yıl tutmak şartı ile Türkiye’deki bankalara asgari olarak 3 milyon Amerikan doları yatıran veya devlet borçlanma araçlarından 3 yıl boyunca elde tutma taahhüdü ile asgari olarak 3 milyon Amerikan doları tutarında devlet borçlanma araçlarına yatırım yapan yabancı ülke vatandaşları beklemeden Türk vatandaşı olma hakkı kazanıyorlar. Yabancı yatırımcıların istisnai Türk vatandaşlığı alabilmeleri için istenen şartlar ise 3 yıl elde tutmak şartı ile asgari olarak 1,5 milyon Amerikan doları tutarında girişim sermayesi yatırım fonu katılma payı ya da gayrimenkul yatırım fonu katılma payı satın almış olmak.

Uzmanlara Göre Türk Vatandaşı Olmak İsteyen Yabancı Yatırımcı Sayısı Artacak
Uzmanlar, aldıkları talepler ve yaptıkları incelemeler doğrultusunda Türk vatandaşı olmak isteyen yabancı yatırımcı sayısının artacağı görüşüne sahip bulunuyorlar. Oturma izni, çalışma izni ve Türk vatandaşlığı başvurusu gibi danışmanlık desteği gerektiren konularda uzun bir süredir yabancı ülke vatandaşlarına hizmet sunmakta olan Ata Kurumsal Danışmanlık A.Ş.’nin Genel Müdürü Murat Sarıusta, yatırım ile Türk vatandaşlığı alma konusunda da danışmanlık yaptıklarını ve yatırımcı talebinin gün geçtikçe arttığını söylüyor.

Turkuaz Kart Gayrimenkul Yatırımları İçin Öne Çıkıyor
Turkuaz Kart, Türkiye’ye nitelikli yabancı iş gücü ve yatırımcı çekmek amacıyla devreye sokulan bir uygulama olarak değerlendiriliyor. Turkuaz Kart gayrimenkul yatırımları için öne çıkıyor ve sağladığı oturma ve çalışma izni sayesinde yabancı yatırımcıların hedefi haline geliyor. Turkuaz Kart ile sağlanan yatırımı ve nitelikli iş gücünü yabancı ülke vatandaşına 3 yıllık geçiş sürecinde en fazla 1 yıl yurtdışına çıkış ve en fazla 1 yıl işsiz kalma sınırlamaları getirerek uzun vadeli bir hale getirmek amaçlanıyor. Ayrıca nitelikli yabancılar üzerinde değerlendirme yapmak için puanlama sistemi de kullanılıyor. 3 yıllık geçiş sürecini 2 yıllık bekleme süresi takip ediyor. Bekleme süresinin ardından ise Turkuaz Kart sahibi, Bakanlar Kurulu kararı ile Türk vatandaşı olabiliyor.
Yabancılar için danışmanlık, tecrübe aktarımı ve müşteri memnuniyeti sağlamanın yanında güncel olmayı yani yeni düzenlemelere hâkimiyeti de gerektiriyor. Mevcut hizmetleri yanında yabancılar için gayrimenkul yatırımı ile Türk vatandaşlığı ve Turkuaz Kart gibi uygulamalara dair danışmanlık hizmetleri de sunmakta olan Ata Kurumsal Danışmanlık A.Ş. en aktif ve güvenilir danışmanlık şirketlerinin başında geliyor. Şirket, hizmetlerini birçok yabancı dil alternatifi ile sunuyor. Yatırım yoluyla Türk vatandaşlığı programıyla alakalı yeni bir iş ortaklığı sistemi geliştiren Ata Kurumsal, oluşabilecek bütün tekliflere de hazır olduklarını belirtiyor.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.