banner1199

banner1197

Danıştay'dan baz istasyonları için kritik karar

GÜNDEM 14.09.2015, 16:39 14.09.2015, 16:49
Danıştay'dan baz istasyonları için kritik karar

Vericilere yol gözüktü. Danıştay; yerleşim alanları, park, okul çevrelerine; radyo telefon ve televizyon vericisi yerleştirilemeyeceğine hükmetti. Çevre Mühendisleri Odası ve Tüketici Hakları Derneği’nin açtıkları dava sonucunda alınan karar bununla da sınırlı değil. Mevcut vericilerin elektromanyetik sınır değerlerini düzenleyen madde de iptal edildi. Bu sayede Türkiye’de çoğu ülkeden en az 4 kat daha fazla olan manyetik dalgalar aza indirgenecek.

Danıştay, insan sağlığını yakından ilgilendiren önemli bir karara imza attı.

Çevre Mühendisleri Odası ile Tüketici Hakları Derneği, televizyon vericilerini düzenleyen yönetmeliğin bazı maddelerinin iptali için Danıştay’a yaptığı başvuru sonuçlandı.

İptal edilen maddelere göre televizyon, radyo ve telefon vericileri; park, okul ve yerleşim alanları yakınında bulunmayacak.

Kararı Ulusal Kanal Ekibi’ne değerlendiren Çevre Mühendisleri Odası’na bağlı Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Başkanı Baran Bozoğlu, ilk önce çocuk sağlığına vurgu yaptı.

Bozoğlu, vericilerin elektromanyetik üst sınırının Türkiye’de yüksek olduğunu hatırlattı.

Yönetmeliğin karar öncesi bozuk da olsa vericinin 10 gün boyunca çalıştırılabileceğine dair hükmün iptal edildiğine de dikkat çekti.

HABER: CEM BAYAN
KAMERA: UĞUR MARANGOZ

Yorumlar (1)
Yesim 4 yıl önce
Tam karşımızda 3 adet var...mahallece şikayet ettiysekte sayisini birden üçe cikartti...nereye nasıl şikayet edebilirim?
15°
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P