banner1199

banner1197

26.09.2015, 12:24

İşte Rusya'nın Suriye planı

Artık iyice netleşti, Suriye meselesinde sona gelindi. Beşar Esad'sız bir Suriye'nin olamayacağı kesinleşti. Bakmayın Tayyip Erdoğan'ın "Esad'la olsaydı 5 senedir olurdu" sözlerine, gerçek aslında o sözün tam tersidir: Esadsız olmasını istedikleri için 5 yıldır olmadı. ABD, batı ve eşbaşkanın kazı yandığı için çevirmeye çalıştıkları ortada ama sadece kaz değil elleri de yandı. Bu yüzden düşük tondan Erdoğan, orta tondan ABD, yüksek tondan Almanya Esed'ten, Esad'a geçiş yaptı. Putin'de son açıklamasında "Esad'ı kurtarmak istiyoruz" sözüyle aslında başından itibaren yürüttükleri politikanın sonuna gelindiğine işaret ediyor. Suriye, Rusya için en önemli ortadoğu ülkesi. Sıcak denizlere çıkış yolu, kadim müttefik ve dahası çok insan bilir ama Rusya, Suriye'nin garantör devletidir. Bu sayede istediği zaman asker gönderebilir hatta orada üssü bile var.

PLANIN AYRINTILARI

1.Beşar Esad aleyhindeki kampanya bitecek.

2.IŞİD ve PYD gibi terör unsurları temizlenecek.

3.Suriye'nin toprak bütünlüğünü esas alan uluslararası bir anlaşma imzalanacak.

4.Yeni bir anayasa hazırlanıp çok partili seçimilerin önü açılacak.

5.Çok partili seçimlere kadar başında Esad'ın olduğu veya Baas Partisi'nden bir yetkilinin olacağı geçiş Hükümeti kurulacak.

6.Geçiş Hükümeti en az 6 ay içinde ülkeyi seçime sokacak.

7.Seçime Baas dahil olmak üzere partilerin tümü katılacak.

8. Seçim sonrasında ortaya çıkacak olan yeni yapı yeni anayasa hazırlayacak.

"ZIMNEN ANLAŞTILAR"

Suriye resmi makamlarının "ABD ile Rusya zımnen anlaştı" açıklamasının ardında da bu plan var. Suriye tarafı plana nasıl bakacak henüz bilinmiyor ama büyük ihtimalle Rus askerinin Suriye'ye girişi ve Putin Erdoğan görüşmesi de planın yürürlüğe gireceğinin işareti gibi. Rusya, hem IŞİD hem PKK'yı ya da PYD'yi eşit tehdit olarak görüyor. Bakışı Türk devletiyle aynı. Bu yüzden Batı ülkeleri iki büyük oyuncunun planına uymak zorunda. Bugün büyük ölçüde ortaya çıkan planın ilk adımlarını yakın zamanda hayata veda eden Primakov atmıştı. Çok önce, 20 Nisan 2011'de yazdığım bir yazı var bknz: RUSYA'NIN SURİYE PLANI Putin Obama görüşmesinde ayrıntılar netleşecek gibi görünüyor.

Teoman Alili
ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (1)
Adil Aydın 4 yıl önce
Putin ve Beşar Esad başarılı iki devlet adamı. Bilgi ve mantık çerçevesinde hareket ediyorlar.
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P