banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

23.08.2016, 01:21

İstiklal-i tam ordu, İstiklal-i tam Türkiye

Orduyu kimi,  "Bir devletin dinini, namusunu, vatan ve istiklâlini her çeşit yabancı taarruz ve tecavüzüne karşı koruyan askerî en büyük üç kuvvetten biri. Hava Ordusu, Deniz Ordusu, Kara Ordusu gibi"   diye tanımlar, kimi "bir devletin silahlı kuvvetlerinin tümü"  der. 

Buradan, bir ordunun varlığının iki temel unsura, devlete ve millete dayanması gerektiği sonucuna varabiliriz. Bu da ordunun ulus devletin silahlı gücü olduğu olgusudur. Bir ulus olarak birleşerek devlet kurmuş topluluğun ordu kurması, kendi özgürlüğünü, bağımsızlığını amaçladığını gösterir. Yani güçlü bir ulus, güçlü bir orduyla var olur. Bunun temel amacı da bağımsızlıktır. 

Kafaları karıştıran çok şey var bu günlerde. Kafaları karıştırmamak için çok net ve kısa yazıyorum. Ulusun bağımsızlığı, ordunun bağımsızlığı ile doğru orantılıdır. Bir ordu her halükarda kimi silahlarını, araç-gerecini yurt dışından alabilir. Ancak onları aldığı güçlerden bağımsız olarak istediği her yerde, her zaman ve her koşulda kullanabildiği ölçüde bağımsızdır. 
Bir ulus her halde ittifaklar kurabilir. Kurabildiği ittifakları istediği an, istediği koşullarda bozabilirse bağımsızdır. Ordusu da kurduğu her ittifakta, o ittifakın değil o ulusun ordusu olabilme özelliğini korur. Herhangi bir tankının her hareketini, uçaklarından birinin rotasını o ittifak kontrol ediyorsa, o ordunun ve o ulusun bağımsızlığından söz edilemez.

Ulus ekonomik olarak bağımsızsa ordu bağımsız olabilir. Dış borcu 400 milyar dolar olan bir ordu, bu borca göre hareket eden siyasi erke bağlı davranmak zorunda kaldığı sürece ulusun bağımsızlığını koruyamaz.

Dahili ve harici bedhahların bulunduğu bir ülkede, güçlü ordu, güçlü ulus olmaz. 

Laik olmayan bir ülkede ordunun en azından bir bölümünün, din görüntülü bir casusluk örgütünün güdümüne nasıl girebildiği bellidir. 

Ordunun iyi donanımlı olması, hiyerarşisinin iyi işlemesi, komuta kademesinin aksaksızlığı, eğitiminin askeri anlamda başarısı, o ordunun gücünü yeterince sağlamaz. 

Güçlü ordu, güçlü Türkiye' sloganının ayaklarının yerine oturabilmesinin tek koşulu vardır. 

İstiklal-i tam ordu.
Tam bağımsız Türkiye.


Halil Nebiler
ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (0)
10°
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P