banner1199

banner1197

13.06.2017, 11:31

Kıbrıs'ta takım elbise giyen teröristler

KIBRIS’TA TAKIM ELBİSE GİYEN TERÖRİSTLER

Her sene yapılan ve büyük önem taşıyan Şehit Teğmen Caner Gönyeli Arama Kurtarma Tatbikatı nedeniyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeyiz. Buraya geldiğimiz ilk andan itibaren Kıbrıs’ta önemli isimlerle ve buranın kodlarını bilen kişilerle görüşmeler yapmaya çalıştık. Biz “Kıbrıs sorunu üzerine, müzakereler üzerine bilgiler alabilir miyiz” diye düşünürken, karşımıza FETÖ çıktı. 

Kıbrıs’ta herkesin dilinde FETÖ. Türkiye’de yaşanan olayları anbean takip ediyorlar. Kafaları karıştıran soru ise: “Neden Kıbrıs’taki FETÖ’ye dokunulmuyor?” 
Konuştuğumuz kişilerin anlattıkları çok çarpıcı. 

Kısaca özetlemeye çalışalım. 

FETÖ’NÜN KIBRIS AYAĞI YOK MU? 

Önce Kıbrıs Türkü’nün sorduğu soruyu açalım. 

Türkiye’nin her yerinde FETÖ’ye ve üyelerine karşı operasyonlar sürüyor. Bugün bile İçişleri Bakanlığı’ndaki bazı üyelerine karşı yapıldı bu operasyonlar. Peki, yıllardan beri Kıbrıs’ta faaliyet gösteren FETÖ’den kimse neden gözaltına alınmıyor ya da tutuklanmıyor? 

Yanıtını biz de bilmiyoruz. 

15 Temmuz sonrası Türkiye’nin her ilinde yapılan operasyonlar pek tabii Kıbrıs’a da yapıldı. Ancak operasyon yapılan kişiler yine Türkiye’den Kıbrıs’a giden Türk vatandaşlarınaydı. 

Anlatıyorlar, “Kıbrıs’ta Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları, Türkiye’den gelen bazı memurlar ve yine Türkiye’den Kıbrıs’a görevlendirmeyle gelen bazı din adamları görevden alındı ya da hakkında gözaltı işlemi uygulandı.” 

Başka var mı? Yok!

HEM EKONOMİ HEM DE SİYASETTE ETKİNLER

Yani FETÖ’nün Kıbrıs ayağının faaliyetleri sürüyor. Aslında sürmekle kalmıyor, artıyor. Yine Kıbrıs’ta etkin kişilere bırakalım sözü:

“FETÖ Kıbrıs’ta önceden beri faaliyetini sürdürüyordu. Ancak 15 Temmuz sonrası Türkiye’de çok fazla nefes alamadığı için Kıbrıs’ı kendini yeniden toparlayacak bir liman olarak gördü. Faaliyetlerini artırarak sürdürüyorlar. Hem ekonomide hem de siyasette etkinler. Takım elbiseli teröristler var aramızda.” 

Araştırmaları sıklaştırıyoruz. Birkaç kişiye daha kulak veriyoruz. Kıbrıs’ta FETÖ basınında da çok etkin görevler yapmış kişilerin hala bazı basında etkili olmaya devam ettiğini öğreniyoruz. Gazetelerdeler, televizyondalar kısacası. 

Bir gladio takımı Kıbrıs’ta kol geziyor. 

“Yeni yuvası Kıbrıs” diye ekliyor görüştüğümüz bir yetkili. 

Kıbrıs’ta basında bulunan çok sayıda isim hala görev yapıyor hatta gazetelerde üst düzey yönetici konumunda. 

“PARTİLER BÖLDÜLER, HİZİPÇİLİK YAPTILAR”

Anlattıklarına göre, son Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Ulusal Birlik Partisi’nde ve Cumhuriyetçi Türk Partisi’nde yaşanan kurultay gerginliklerinin ve kavgalarının sebebi de bu örgüt. İsmini vermemizi istemeyen bir yetkili, “Bu iki parti bugüne kadar bu kadar keskin ayrışma yaşamamıştı” diyor ve ekliyor, “Hizipçilikle partileri ele geçirmeye çalıştılar, başaramadılar ama partileri böldüler”. 

İşin kötü tarafı ise, anlatılana göre, bazı siyasi parti yöneticilerinin bu hizipçilerin kimler olduğunun hala farkına varmaması. 

Neler yapmıyor ki FETÖ Kıbrıs’ta!

PARA NEREDEYSE FETÖ ORADA

Lefkoşa, Girne sokaklarında rastlıyoruz, Türkiye’de kapatılan bazı mağazaların burada hala açık olduğuna… Kendi kendimize soruyoruz, nasıl bu kadar rahatlar? 

Kumarhanelerde etkinler. “Para neredeyse FETÖ orada” diyor bir gazeteci. Kara para aklamasından, ticaretine kadar. 

Üniversitelerdeki faaliyetlerinden bahsetmiyorum bile. 

Annan Planı zamanında yüzlerce öğrenicisini hem KKTC hem Türkiye Cumhuriyet vatandaşlarını “evet”e ikna etmek için Kıbrıs’a taşıyan Mümtazer Türköne gibi yüzlercesi var diyebiliriz buralarda. 

FETÖ buraya “ölçeği küçük, kontrolü kolay” olarak bakıyor. Yeniden büyüyebilmek için buraya odaklanıyor. Biz demiyoruz bunu, Kıbrıs’ta siyaset bilenler, Kıbrıs’ı, FETÖ’yü çok iyi tanıyanlar söylüyor. 

Girne’den Türkiye’deki ve KKTC’deki yetkililere seslenelim:

FETÖ’nün hedefi Kıbrıs! İlgilenmeyi düşünüyor musunuz? 

Erdem Atay
ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P