banner982

Kimlerdensiniz?


Teoman Alili

Teoman Alili

08 Temmuz 2017, 13:10

Mesele yürüyüşü tartışmakla sınırlı kalmamalı. Bana göre yürüyüş bir olay ama önemli olan yürüyüşe önderlik eden fikir. O fikir kendini açıkça İngiliz gazetesinde gösterdi. Kemal Kılıçdaroğlu'nun Guardian'a yazdığı yazının önce Türk basınında çıkan halini okudum. Belki yanlış tercüme vardır diye bir de BBC'nin çevirisine baktım. Olur ya BBC yani Britanya Merkez Yayın organının ingilizcesi yetmez derler, sözleri yanlış çevirmişler falandır diye bari kendim okuyayım yanlış anlarsam yanlışım kendi boynuma diye düşünerek Guardian'daki orjinal halini okudum. Yetmedi, Rus resmi ajansı Sputnik'in haberi Rusça nasıl verdiğine baktım ve ne tesadüf ki; benim çıkardığım özetin aynısını başlığa taşımışlar. Kemal Kılıçdaroğlu'nun yazısının özeti şudur: "Liberal olmayan halkçılar ve diktatörlere karşı uluslararası mücadele araçları geliştirlmeli" Şaşırdım mı? Yooooo... Niye? Çünkü bilyorum ki; Sayın Kılıçdaroğlu Açık Toplum Enstitüsü tarafından desteklenen TESEV'in kurucularından biri. Açık Toplum Ensititüsü neydi? Soros'un uluslararası kurumu. Guardian'daki yazıyı baştan sona okuyunca "Açık Toplum" çağrıcılarının kalıp cümlelerini görüyoruz. Kemal Kılıçdaroğlu açıkça Türkiye'ye uluslararası müdahale çağrısı yapıyor. Kime karşı müdahale? Liberal olmayan halkçılar ve diktatörlere karşı.

NARODNİZM

İngilizce zayıf bir dil olduğu için siyasi tanımlar zayıf kalıyor. Avrasasya dillerinde açık karşılığı olan "halkçılık" terimi ingilizce ve batı dillerine ancak "populist" şeklinde girebiliyor. Hatta bu tanımı batılılar küçümsemek için kullanıyor. Oysa "halkçılık" terimi yada siyasetinin temeli "narodnizm" den geliyor. Slav dillerinde "Narod", "halk" demek. Doğal olarak "Narodnizm", "Halkçılık" oluyor. Devrimler çağında kurulan ülkelere bakalım Sovyetler Birliği temeli narodnik bir ülke olarak kuruldu. Yugoslavya Sosyalist Federal Halk Cumhuriyeti, Bulgaristan Halk Cumhuriyeti, Çin Halk Cumhuriyeti, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti. Görüldüğü gibi bütün bu ülkeler "liberal olmayan halkçı" ülkelerdi. İsimlerinde bile "halk" terimi geçerdi.

HALKÇILIK BEYANNAMESİ

Hadi onlar yabancı ülkeler diyelim ya bizim ülkemiz. 18 Kasım 1920'ye gidelim mi? TBMM'de bizzat Mustafa Kemal tarafından okunan "HALKÇILIK BEYANNAMESİ"NE... Bakınız bugün koltuğu TESEV kurucusu Kemal Bey tarafından işgal edilen büyük devrimci yani liberal olmayan halkçı önderimiz ne demiş;

(...)Türkiye Büyük Millet Meclisi, milletin hayat ve bağımsızlığına suikast eden emperyalist ve kapitalist düşmanların tecavüzlerine karşı müdafaa ve bu maksada aykırı hareket edenleri cezalandırma azmiyle kurulmuş bir orduya sahiptir. Emir ve kumanda salahiyeti Büyük Millet Meclisi’nin manevî şahsiyetindedir.Türkiye Büyük Millet Meclisi, halkın öteden beri maruz bulunduğu sefalet sebeplerini, yeni vasıtalar ve teşkilât ile kaldırarak yerine refah ve saadet ikame etmeyi başlıca hedefi sayar. Dolayısıyla toprak, maarif, adliye, maliye, iktisat ve vakıflar işlerinde ve diğer meselelerde toplumsal kardeşlik ve yardımlaşmayı hâkim kılarak, halkın ihtiyaçlarına göre yenilikleri ve tesisleri vücuda getirmeye çalışacaktır. Ve bunun için de siyasî ve toplumsal ilkelerini milletin ruhundan almak ve tatbikatta milletin eğilimlerini ve ananelerini gözetmek fikrindedir. Dolayısıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi, memleketin idarî, iktisadî, toplumsal, bütün ihtiyaçlarıyla alâkalı hükümleri peyderpey incelemeye ve kanun şeklinde tatbik mevkiine koymaya başlamıştır. Veminallahüttevfik (Allah’ın yardımıyla).18 Teşrinisani 1336 (18 Kasım 1920) Kaynak : Atatürk’ün Bütün Eserleri, Cilt 10, s.102.

ALTI OK

Anlaşılmadıysa tavsiyem CHP'nin amblemine bakılmasıdır. O amblemde oklar ne ifade ediyordu; Cumhuriyetçilik, Milliyetçilik, Laiklik, Halkçılık, Devletçilik, Devrimcilik. Bu ilkeler Türkiye Cumhuriyeti'nin temel ilkeleri değil miydi? Altı ok içinde "liberallik" diye bir ilke var mı? Dahası "halkçılık" diye bir ilke yok mu? Bu durumda Büyük Atatürk “liberal olmayan bir halkçı" olmuyor mu? Üstelik Soros'un başdüşmanı olan "devletçilik" de altı oktan biri değil mi? Şimdi can alıcı sorunun zamanı gelmiştir; Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştiren bizlere olmadık hakaretler eden yada bizi anlamamak için türlü bahaneler üretenler siz kimlerdensiniz? Liberal olmayan halkçılardan mı, altı oku kırmak isteyen ve ülkemizin temelini çökertmek isteyen emperyalist ve kapitalistlerden mi? Bizim için eşbaşkanlık görevini üstlenen kişinin kimliği önemsizdir. O kimse ona karşı mücadele ederiz çünkü "mevzubahis vatansa gerisi teferuattır" Kaç kişi olduğumuza bakmayız. Ülkemiz için aklımıza kazılı tarih her zaman 19 Mayıs'tır. Biliyoruz ki; "Geldikleri gibi giderler"

Teoman Alili
ulusal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Oğuz Cihan - 1 yıl önce
Çok yaşa varol. Ancak ve ancak bu kadar güzel anlatılabilir.